Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

 Azyl pre duševne chorých
vo viktoriánskej dobe

Azyl pre duševne chorých vo viktoriánskej dobe podstúpil drastickú zmenu. Z uzavretého väzenia, ktorého atmosféra doslova dusila chorých ľudí spolu s poverčivosťou viery sa menil systém pomoci na viac progresívny a humánnejší systém založený na vedeckých štúdiách a vývoji, zmena bola razantná. Z väčšej časti v priebehu tejto doby, boli často práve ženy v ústavoch, hlavne tie, ktoré mali za cieľ stať sa slobodnými a nezávislými na svojich mužoch.

 

Inštitucionalizovaný pohľad na ženy
Po celú históriu sú považované ženy za slabšie pohlavie a tým aj mentálne nestále, takže spoločensky pohľad na ženy je "inštitucionalizovaný" rôznymi zákonmi a predpismi a čo sa nezhoduje s verejnou mienkou a uvedenými zákonmi a predpismi, to musí ísť do ústavu a liečiť sa ako choromyseľné.

Pred polovicou devätnásteho storočia to bolo spoločné presvedčenie, že tí, ktorí trpia duševnou chorobou trpia ako výsledok "choroby duše". Ich šialenstvo údajne vzniká zlom vo vnútri a tak boli považované za zvieratá. Pacienti v týchto skorých azyloch boli väzňami v klietkach, bolo im dané minimálne množstvo často nečistého jedla, mali málo alebo žiadne oblečenie, nenosili žiadne topánky a spali v špine. Pretože títo pacienti často museli prežívať v azyle po mnoho rokov v takýchto neľudských podmienkach, ostatní boli presvedčení, že tieto ľudské bytosti sú v skutočnosti bližšie k zvieratám a preto si zaslúžia takéto zneužívanie.

Mnohí lekári išli do oblasti duševného zdravia v polovici devätnásteho storočia ako k príležitosti pre experimentálne liečby, aby niečo nové objavili. Ale pretože títo lekári nemali žiadny formálny tréning v tejto oblasti, väčšina z nich sledovala svoje vlastné presvedčenie o duševnej chorobe a testovala ich teórie u pacientov v liečebniach.
Ženy v tomto veku, boli považované za vysoko náchylné k tomu stať sa duševne chorými, pretože boli považované, že majú oveľa nižšiu mentálnu schopnosť ako muži, a toto riziko bolo zväčšené, ak sa žena pokúsila zlepšiť sama prostredníctvom vzdelávania a ďalších aktivít. Ženy boli považované za tie čo trpia podivnými chorobami a neduhmi a často bola poskytovaná nezmyselná liečba pre zlepšenie týchto žien. Ak by dnešná žena patrila do viktoriánskej doby a stalo by sa niečo predmetom výbuchu jej emócií, bola by považovaná za šialenú.

 

Slovo hystéria sa stalo všeobecným termínom pre ženy s duševným ochorením a súčasťou liečby bol kľud na lôžku, izolácia a nevýrazné jedlo, vyhýbanie sa duševnej činnosti, každodenné masáže a liečenie zmyslovej  skazenosti. Aj keď sa táto liečba nejaví príliš desivo, bola porovnateľná so samoväzbou a to často viedlo ženu k ďalšiemu "šialenstvu."
Anorexia, hoci bola známa mnoho rokov skôr, bola oficiálne uznaná ako choroba v roku 1873. Súčasťou liečby anorexie bola pacientka prijatá do blázinca, kde ženy odpočívali a boli nadmerne kŕmené.

Myšlienka nymfománie sa vyvinula počas viktoriánskej doby. Jedna tretina všetkých pacientov v liečebniach trpela touto duševnou chorobou. Bola opísaná ako neodolateľná túžba po pohlavnom styku. Žena môže byť umiestnená v ústave pre nymfomániu, keby bola promiskuitná, porodila nemanželské deti alebo bola obeťou napadnutia alebo znásilnenia, bola chytená pri onanovaní alebo trpela maniošialenstvom, používa a popisuje sa k tomu termín počas tohto obdobia ako flirtatiousness. Lieky na nymfomániu vrátane odlúčenia od ľudí, púšťanie žilou, indukované vracanie, studené streky nad hlavu, teplé streky cez prsia, pijavice, pobyt na samotke, zvieracie kazajky, nedráždivá diéta a príležitostné clitorectomie (clitorectomia, clitoridectomia - klitorektómia, klitoridektómia, chirurgický zásah týkajúci sa klitorisu, dráždca). Poznámka: Takéto hrubé zákroky v špinavom prostredí a neodborne aj proti vôli mladých dievčat, žien, robia i v dnešnej dobe u negramotných ľudí v afrických krajinách.

Staré panny a lesbičky boli považované za duševne choré, pretože lekári tvrdia, že žena bez mužskej interakcie by mohla spôsobiť podráždenosť, chudokrvnosť, únavu a rozčúlenosť. Tie ženy, ktoré boli prijaté do azylu za to, že boli staré panny alebo lesbičky, boli prinútené do nútených manželstiev rodinných príslušníkov alebo dokonca povzbudzovali ich sexuálne stretnutia, kedy pacientky boli sexuálne zneužívané alebo znásilňované "v starostlivosti svojho lekára". Predpokladalo sa, že tieto ženy možno liečiť opakovanými sexuálnymi interakciami s mužmi. Pozn.: A to robili tzv.študovaní ľudia! Boli to práve muži, ktorí nemali ženy za nič iné, len za "matrac, podložky"  a rodičky ich detí.

V polovici devätnásteho storočia, hnutie reformovať azyly pre duševne chorých začalo prenikať a šíriť sa v celej spoločnosti ako populárna viera, začali meniť mienku o duševne chorých. Tí, ktorí trpia duševnou chorobou už trpia, Boh ich nepovažuje za chorých, ale kvôli ochoreniu mozgu, jeden, ktorý by mohol byť študovaný, sa môže dokonca aj vyliečiť. Tak to viedlo k reformám. Pacienti začínajú byť kŕmení dobre, dostali odev a obuv a boli odstavení z reťazí. Tak, táto humanitárna forma liečby a zmena v samotnom vnímaní duševnej choroby poháňala lekárov k vedeckému rozvoju a pokroku.

 

Zdroje a odkazy
http://zivot.azet.sk/clanok/819/salvador-dali-genius-alebo-blazon.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sedm_smrtelných_hříchů
http://www.etf.cuni.cz/~rovnanim/bible/k/Iz27.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/LaVeyův_satanismus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Loď_bláznů_(obraz)
http://www.churchofsatan.com/Pages/index.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Eudoxos_z_Knidu
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aleister_Crowley
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vězňovo_dilema
http://cs.wikipedia.org/wiki/Edward_Kelley
http://cs.wikipedia.org/wiki/Konrád_Grebel
http://cs.wikipedia.org/wiki/Biocentrismus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelista
http://cs.wikipedia.org/wiki/Choronzon
http://cs.wikipedia.org/wiki/John_Dee
http://cs.wikipedia.org/wiki/Altruismus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Egoteismus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aristotelés
http://cs.wikipedia.org/wiki/Asmodeus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Egoismus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Leviathan
http://biblenet.cz/app/b/Job/chapter/3
http://cs.wikipedia.org/wiki/Belzebub
http://cs.wikipedia.org/wiki/Belfegor
http://cs.wikipedia.org/wiki/Leviatan
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lucifer 
http://cs.wikipedia.org/wiki/Belial
http://cs.wikipedia.org/wiki/Satan
http://www.cirkevsatanova.cz/
http://www.warnerbros.com
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sedm_(film)
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/egotismus


Moje
webové stránky
 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka:
http://seniorka.szm.com
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíovia:
http://mikinka.czweb.org

  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://seniorka-deti.wz.cz
 Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

 Sedmičkári
http://rannisedmicka.wz.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť| Obnoviť | Dopredu


Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 5.7.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz