Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Popoludňajšia zábava viktoriánskej doby

Five o´clock (tea)

tea the fifth - doslovný preklad - Čaj o piatej
Čaj o piatej - Five o´clock (tea) číta sa: fajvoklok

Voľakedy bol v našej republike jednym z uznávaných lepších alkoholických nápojov tzv."Gruziňák". Manžel ma jedného dňa pozval na jeden "gruziňák" a veruže som si pomyslela: Čo sa stalo, keď si plesol po vrecku a kúpil taký drahý alkohol, čo vlastne máme oslavovať, keď ho kúpil a zalovila som v pamäti... došlo mi, že sme pred rokmi oslavovali moje narodeniny a vtedy kúpil škótsku whisky, no teraz som nemala narodeniny... a tak som čakala, čo mi pripomenie, na čo som vlastne pozabudla. Po chvíli priniesol tacňu na na nej dve šálky s pariacim sa čajom - bol to gruzínsky čaj a veselo mi oznámil, že práve mi dáva onen sľúbený "gruziňák" v horúcom prevedení. Čiže gruzínsky čaj a nie alkohol. Takže bolo veselo, na nič významné medzi nami dvomi som nepozabudla, čaj bol výborný, a ku tomu mi oznámil, že pijeme gruzínsky čaj na anglický spôsob ako Fajvoklok, teda o piatej hodine popoludní. A veruže bolo práve 5 hodín popoludní, keď som sa pozrela na hodinky. Šibalstvo manžela ma rozveselilo a prišlo mi to po dlhých rokoch na um práve pri tvorení tejto stránky z viktoriánskej éry, kedy sa konali Five o´clock pravidelne a mali svoje zaužívané pravidlá a majú Five o´clock (tea) dodnes.

Viktoriánska doba Tea

Čaj sa stal britským nápojom v priebehu minulých storočí. Predstavený bol v Anglicku po tom, čo bol objavený a začal sa používať ako nápoj. To sa stalo niekedy medzi rokmi 1652-1654. Ale až v časoch viktoriánskej doby sa stalo, že sa čaj stal veľmi populárny. Stalo sa, že obľuba pitia čaju prekonala aj dovtedy kraľujúce pitie piva a vo viktoriánskej dobe bol čaj jedným z najobľúbenejších nápojov.
Počas doby kráľovnej Viktórie, dáma Anna, vojvodkyňa z Bedfordu, čakala na prijatie pred kráľovninou komnatou. Jedlá v Anglicku sa vtedy skladali z bohatých raňajok, mierne menšieho obeda a večere. Po obede bola vojvodkyňa odvedená slúžkou do miestnosti - kráľovninej "čajovne", kde jej podala čaj a koláčiky. Spočiatku pila čaj v samote a veľmi sa je to páčilo, no neskôr kráľovná začala pozývať svojich priateľov a ostatné dámy. Toto sa vojvodkyni tak zapáčilo, že vojvodkyňa pokračovala v tradícii aj po návrate do Londýna. Z tohto dôvodu bola zriadená inštitúcia popoludňajšieho čaju  Five o´clock (tea).
Pitie čaju viedlo k vzniku vecí nad rámec jednoduchého zvyku alebo závislosti. Pitie čaju sa stalo kultúrou. Čajovne rozšírili všade možne, súkromné čajovne a čajovne v meste boli vo veľkom dopyte. Čaj a tance boli držané ako miesto stretnutia pre potenciálne nadväzovanie kontaktov, a tiež preto, že mladí muži a ženy môžu na seba vzájomne pôsobiť.

Ostatné ženy v Londýne začali napodobňovať počin vojvodkyne a veľmi skoro boli na čaj všetci pozývaní. Táto prax bola založená ako sociálny zvyk vo väčších častiach sveta. Boli dva druhy čajových služieb, menovite vysoké druhy čaju  Horná trieda a nižšie druhy čaju Nízka trieda. V Horných vrstvách britskej spoločnosti sa konal "Low" čaj. To znamená, že čaj bol sprevádzaný malým občerstvením a nie plnohodnotným jedlom ako je napríklad obed. Nížšia trieda čaju predstavovala viac konverzácie a menej jedla. Naproti tomu, bol popoludňajší čaj aj pre konzumáciu jedla pre nízke triedy britskej spoločnosti, ktorý bol sprevádzaný vhodným obedom.

Prax pitia čaju počas viktoriánskej doby bola prekladaná vo forme záhradných čajov a konali sa pritom promenády okolo panstva. Pitie čaju malo aj sociálnu funkciu a to uvoľnenie v uvedených čajových zhromaždeniach. V istej miere čaj pomáhal preklenúť priepasť medzi pohlaviami a rôznymi časťami spoločnosti. Okrem iného sa stal aj istou formou predsvadobného stretnutia priateľov budúcej nevesty, deň pred sobášom, ktorí na takomto čajovom zhromaždení prinášali neveste svoje vecné aj finančné a iné dary na podporu jej rozhodnutia k uzavretiu manželstva. Obzvlášť sa konali "Five o´clock tea" u neviest, ktorých rodičia nechceli dať súhlas k sobášu. Touto formou neveste vytvárali kamarátky a jej priatelia podmienky, aby sa sobáš mohol uzatvoriť s čo najmenšími nákladmi z jej strany, keďže rodičia jej sobáš odmietli požehnať a aj financovať. Možno to považovať aj ako vyberanie do vienka neveste. "Five o´clock tea" - Čajové stretnutie a posedenie sa konalo buď u nevesty alebo u niektorej z jej najlepších kamarátok či krstnej matky alebo iného príbuzného z rodiny, ktorý súhlasil s jej sobášom.

Aj keď spočiatku bol výraz s čajom - Five o´clock (tea) - pre zamestnaných ľudí nižších vrstiev spoločnosti cudzí a pozerali sa zvrchu na bohatých šľachticov a členov kráľovskej rodiny, napokon v druhej časti viktoriánskej doby, v čase priemyselnej revolúcie, vzlietol zvyk Five o´clock (tea) v plnom prúde. Unavení robotníci po návrate domov chceli niečo osviežujúce a ľahké. Mali hlad a tak bol na stole chlieb, mäso, ovocie a zelenina, ktoré požívali a zapíjali čajom. Aj preto bol termín Five o´clock (tea) ako popoludňajší čaj  vytvorený. Utužoval aj spoločné popoludňajšie rodinné posedenia.

Ekonomika - obchodovanie s čajom

Zatiaľ čo mnoho ľudí v Anglicku hladuje, mnoho firiem naozaj rastie v popularite a sú prosperujúce. Ekonomika Anglicka má rýchly rast a veľké firmy majú pomerne dobrú úsporu, čo bolo rozbehnuté vďaka priemyselnej revolúcii. V mnohých veciach je v sériová výroba, čo znamenalo veľký dopyt po konkrétnych položkách, ktoré v tej dobe neboli ľahko dostupné. Nehovoriac o tom, že veľa vecí, rýchlo získalo popularitu, ako napríklad čaj.
Pred viktoriánskou érou, čajové posedenia neexistovali. V skutočnosti  ľudia zvyčajne jedli iba ľahký obed a neskorú večeru. Ale Horná trieda videla, že to nie je najideálnejší spôsob, ako žiť zo dňa na deň. Preto sa čaj stal veľmi populárnou položkou, konzumáciou čaju ustupoval aj hlad a držal ľudí pri živote, kým prišiel čas večere. To bola prevratná vec nielen spoločenská, ale aj v stravovacích návykoch, čaje o piatej (olovrant) sa konali ako "párty", kde bol vždy dostatok čaju a aj možnosť zakúpiť si k nemu iné požívatiny v mnohých komerčných zariadeniach. Veľký dopyt popchol záujem o obchodovanie, bolo treba získať viac čaju než to množstvo, čo bolo v súčasnej dobe k dispozícii v Anglicku. To spôsobilo, že sa Čína stala jedným z najvýznamnejších obchodných partnerov Anglicka počas viktoriánskej doby. 

Čína bola hlavným obchodným partnerom, keďže produkovala vo svete dobre známy jemný čínsky hodváb. V tej dobe všetky zámožnejšie rodiny kupovali svojim manželkám, dcéram atď. zväčša hodváb na ich krinolíny. A tak bol vyšší dopyt zo strany Anglicka, ako ponuka Číny s ich jemným hodvábom. Jedná sa o jednoduchú situáciu, prečo obchodovanie s týmito položkami bolo skvelé pre Čínu. Čína mala okrem Anglicka veľa iných obchodných partnerov vo viktoriánskej dobe. Anglicko videli však ako prosperujúcu krajinu, ktorá získava tým, že spolupracuje s inými krajinami, miesto toho, aby bola proti nim a v konkurencii. To bolo niečo jedinečného pre prevažnú väčšinu kráľovstva v tomto časovom období, ktoré bolo väčšinou plné horúceho súperenia krajín navzájom. Bohužiaľ boli aj niektorí obchodní partneri, ktorí nie dobre, ba až zle zaobchádzali s partnermi v Číne, vrátane tých z Afriky a miest, ako je India. Bolo tam veľa sporov, konali sa medzi nimi vojny, spory boli aj na základe chorých pocitov voči sebe navzájom priamo odvodených zo situácií, kedy jedna krajina využívala nie dobrú situáciu v krajine niekoho iného. To obchodní partneri z Anglicka nerobili a tak sa stala Čína dôležitým partnerom v obchodovaní nielen s hodvábom, ale aj s čajom a inými produktami.

 

Moje
webové stránky

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Viktorian http://viktorian.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka:
http://seniorka.szm.com
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Slovania:
http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias:
http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti:
http://seniorka-deti.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk
Sedmičkari:
http://rannisedmicka.wz.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

Senior Baťo:
http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 1.6.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz