Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov
  Späť| Obnoviť | Dopredu

 Fakty viktoriánskej doby

Viktoriánska doba predstavuje panovanie kráľovnej Viktórie v rokoch 1837-1901. Počas tohto dlhého panovania 63 rokov bol Anglicku zavedených veľa zmien. Viktoriánska doba je známa pre rýchly vývoj, ktorý sa konal meniacou sa politickou a ekonomickou štruktúrou Anglicka. Viktoriánsku dobu v skutočnosti možno zaznamenať vo sfére architektúry, sociálnej štruktúry, módy, detskej práce, atď. a to pre lepšie pochopenie podmienok počas viktoriánskej doby.

Architektúra
Budovy, ktoré vytvorili architekti boli viktoriánske gotické stavby, ktoré majú oblúky, talianski architekti sa búria proti klasickej architektúre, prevažuje štýl  s hranatými strechami inšpirované architektúrou v Paríži v dobe vlády Napoleona, ďalej sa používa grécky štýl pre verejné budovy, ale jeho popularita slabne počas viktoriánskej doby.
Inšpirácie boli čerpané z histórie, prírody, geometrie, osobného života na tvorbu nových vzorov. 19. storočie prinieslo zmeny v systémoch farby a architektúry domov. Spočiatku iba biela, sivá alebo béžová boli použité ako farby, ale okolo roku 1887 ľudia začali používať ľahké a svetlé farby. Žiarivé farby sú základný rys viktoriánskej doby.

Sociálna štruktúra

Tradičná spoločnosť viktoriánskeho obdobia bola rozdelená do Hornej, strednej a robotníckej triedy. Spočiatku bola Horná trieda Super triedou, ktorá mala moc a autoritu ovláda ďalšie dve triedy. Ale s priemyselnou revolúciou sa medzera medzi hornou triedou a dvomi ďalšími triedami výrazne znižuje.
Životné podmienky strednej triedy začali byť lepšie a niektorí z nich boli považovaní za bohatých. Pracovná trieda zložená z kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníkov, musela tvrdo pracovať na splnení svojich potrieb a bola využívaná ostatnými (Poznámka:tak ako je to aj dnes. V tom sa nič nezmenilo!)

Móda žien
Dámska móda prešla cez radikálne zmeny v celej viktoriánskej dobe. Šaty, ktoré nosili ženy viktoriánskej doby  boli úzke s šikmými ramenami. Samotný model šiat bol náročný pre žen, keďže im bránil vo voľnom pohybe. Museli nosiť viac vrstiev oblečenia a to korzety a spodničky. To sa zmenilo v neskorších rokoch, kedy boli ľahké šaty, takže je to už konečne trochu pohodlnejšie pre ženy. Počas viktoriánskej doby, bolo zakázané pre ženu odhaliť členky, čo bolo považované za škandalózne.

Pánska móda
Na druhej strane druhej, v pánskej móde sa diali pomalé zmeny vo vzoroch, kravaty, kabáta, denného a večerného kabáta, vesty, atď. Obleky chlapcov i dievčat boli podobné do veku piatich rokov. Ich štýl obliekania sa menil, keď deti vyrastali. Deti používajú nosili oblečenie vyrobené z bavlny alebo vlny, ktorá bola nájdená po celom dome. Šaty detské mali dlhé alebo krátke rukávy v závislosti na ročnom období.

Detská práca vo viktoriánskej dobe

Detská práca bola na dennom poriadku po celú dobu. Hlavný dôvod sa prisudzuje tomu, že rodičia nezarobili dostatok financií a ceny potravín istý čas neúmerne narastali. Tento fakt bolo náročne riešiť rodinami, zarábať dosť na nákup potravín a spĺňanie požiadavok pre základné potreby rodiny.
Vplyv na to mala aj štruktúra rodiny zložená z rodičov, starých rodičov, detí, tiet, strýkov apod., čiže počtu rodinných príslušníkov, žijúcich pospolu v jednej domácnosti, čo bolo zaťažujúce. Aj to malo za následok, že rodičia boli nútení posielať svoje deti do práce, aby priniesli nejaké peniaze do rodinného rozpočtu. Smutné bolo, že deti boli využívané aj na prácu konanú neúmerne dlho na ich vek a pritom boli platené malými čiastkami peňazí, čo životné podmienky rodín aj tak nezlepšilo.
Politika
Anglická vláda pod vládou kráľovnej Viktórie bola monarchia, ktorá sa skladala z parlamentu. Parlament bol zákonodarný Dvojkomorový systém a ten sa skladal zo Snemovne lordov a Dolnej snemovne. Snemovne sa schádzajú oddelene a schvaľujú zákony väčšinou hlasov.
Pre návrh zákona, aby prešiel, bolo nutné, aby sa obe snemovne zhodli. Členovia Snemovne lordov neboli zvolení verejným hlasovaním a lord kancelár bol menovaný, dohliadalo sa na jeho činnosť. Na druhej strane, boli členovia poslaneckej snemovne volení verejným hlasovaním.
V prvých rokoch viktoriánskej doby boli dve silné politické strany, Jednalo sa o prvé politické strany v Anglicku, ktoré dominovali politickej oblasti viktoriánskej vlády.
Prvá strana - Whigs - bola v prospech rastu parlamentu a chcela obmedziť kráľovskú moc. Ku koncu roku 1850 sa stala liberálnou. Boli toho názoru, že Parlament by mal robiť všetky rozhodnutia a všetci ľudia majú právo voliť členov parlamentu. V roku 1858, lord Palmerston - Henry John Temple, 3. vikomt Palmerston (*20.októbra 1784 - †18.októbra 1865), bol vo vládnej funkcii takmer nepretržite od roku 1807 do jeho smrti v 1865, ako premiér Anglicka odstúpil zo svojej funkcie po tzv. tajnom sprisahaní proti Francúzsku, že vraj podporoval stúpencov Dona Carlosa. Zomrel ako minister zahraničných vecí pri práci v kancelárií 18.októbra 1865.

Toryovia, druhá dominantná strana bola v prospech monarchie. Rad bohatých úradníkov patriaci k vysoko honorovaným vrstvám obyvateľstva (ako sú platení u nás vysoko postavení zbohatlíci aj dnes!) boli členmi tejto strany. Ich pohľad na hlasovanie bol presne opačný k liberálom - strane Whigs. Konzervatívci veria, že len tí ľudia, ktorí sú bohatí a vlastnia veľké pozemky by mali mať právo voliť. V Anglicku sa udiali vo viktoriánskej dobe tri reformné zákony a to v rokoch 1832, 1867 a 1884.

Puberta

Ako rodičia zaiste vedia, tak puberta im aj ich deťom dáva zabrať už od pradávna
Toto slovo sa stalo v podstate synonymom trablov všetkého druhu s dospievajúcimi. Výnimkou nebolo ani 19. storočie - veď práve vtedy napríklad vznikli slová puberťák či žabka, ktorá reagovali na neobratnosť a nemotornosť pubertálnych výrastkov. V každom prípade s ňou odjakživa mali kríž ako deti, tak ich rodičia.

Dobová encyklopédia označovala ako pubertálne dievčatá vo veku štrnásť až šestnásť rokov, u chlapcov považovali za pubertálny vek šestnásť až osemnásť ročných chlapcov. Chlapci v kritickom veku si zapaľovali cigarety, dievčatá zase skúšali matkine šaty a topánky, aby si pripadali "veľké". Aj dievčatá niekedy siahli k "pofajčievaniu". Budúca maliarka Zdenka Braunerová v dobe svojej puberty v 70.rokoch 19. storočia tajne fajčila a navštevovala hostince. Podľa jej slov išli s priateľkou samy do krčmy, "kúpili si každá syreček, dobrý kus chleba, pivo a mali sa výborne". Nikto sa s nimi nemaznal. Treba podotknúť, že okolie pubertiakov nijako nezohľadňovalo. Svoje chúťky a nevhodné prejavy mali krotiť a nikto sa im neprispôsoboval. Bezradnosť, zmätok a úzkosti svojho dospievania musel zvládnuť každý sám. Vyplývalo to, na rozdiel od dnešných dní, aj zo spôsobu výchovy v detstve. City sa voči dieťaťu neprejavovali ako dnes. Maznanie sa objavovalo zriedka, a keď už, tak len ako odmena. Rodičia síce deťom čítali a rozprávali, ale o nejakom tulení sa či poláskaní nemohlo byť ani len reči. Snahou rodičov bolo vychovať dieťa samostatné, schopné obstáť v tvrdom svete. Telesné tresty boli v predminulom storočí takme r na dennom poriadku, teda časté.

Dievčatá na tom boli rovnako ako chlapci, ak nie horšie. Aj človek tak osvietený ako Karel Havlíček Borovský písal o svojej malej dcérke Zdenke matke: "Že ju tak chváliš, to ma teší, a tiež som pozoroval, že tu ju mal každý rád, pretože nie je rozmaznaná, a dosť prísne som ju vždy držal a zavčas už metly nešetril, podľa môjho pravidla, že sa majú deti už v perinke začať trýzniť, ale ako majú trochu rozumu, potom prestať a viesť ich viac rozumom než bitím. U Zdenky teraz už nie je ani potreba bitie. "
Fyzické trestanie detí bolo bežným zvykom a dôsledne sa vyžadovala poslušnosť. Pravda, boli aj výnimky. O spisovateľke Sofii Podlipskej sa napríklad súdilo, že je na svoje deti príliš mäkká. Vraj vyhlasovala, že "želanie detí je rozkazom rodičom a vždy sa tým riadila". Za takýchto okolností platila prísnosť i v puberte, aj keď si ľudia problémy s ňou spojené uvedomovali.

Spodné prádlo, teda "negližé" na obdiv? To je nehanebné!
Ottov slovník naučný popisoval dospievanie ako obdobie telesných i citových zmien, kedy "dorastenci sústredia záujem sami na seba, striedajú sa im nálady" a "pedagogicky je doba dospievania najťažším obdobím pre výchovu". Rozumný otec nemá podľa slovníka brať nevyváženého jedinca nijako tragicky, rovnako raz dospeje a nevyrovnanosť zmizne. K chlapčenskej puberte sa teda pristupovalo s akýmsi porozumením - konečne, chlapec mal byť živiteľom rodiny. Bohatší rodičia umožnili synom štúdia ako prípravu na povolanie, chudobnejší išli do učenia a tí najchudobnejší už pracovali. To im poskytlo istú slobodu - mohli zájsť do krčmy na pivo aj pálenku a fajčiť cigarety alebo cigary.

Keby dievčatá naše pannami sa stavšie riadne a dôkladne o svojom povolaní ženskom poučené boli, zaiste by sa menej neplechy medzi nimi stávalo. (napísal lekár Josef Pečírka)
U dievčat to bolo iné - tie sa mali pripravovať predovšetkým na úlohu ženy a matky. Zásadne sa cenila pracovitosť a radosť pri starostlivosti o domácnosť. V slovenských vlasteneckých rodinách sa u dievčat rozvíjalo slovanstvo, ale aj znalosť cudzích jazykov. Dievčatá mali byť cudné, skromné, výstrihy a šperky sa zavrhovali. Príručky im radili: "Nepozerajte skvostného, ale čistého odevu, spodná sukienka nech nie je ušmudlaná, pančušky nech nie sú špinavé alebo roztrhané."

Priamo hriechom bolo prechádzať sa v spodnom prádle, v nohavičkách a podprsenke či nočnom oblečení pred rodinou, vrátane matky a pred služobníctvom. Zo spisov... brata básnika Jaroslava Vrchlického, Bedřicha Frida, takmer zložila mŕtvica, keď na návšteve u Sofie Podlipskej prekvapil jej dcéru Ľudmilu, ktorá sa ako "šestnásťročná" ukazovala aj pred ženíchom (Jaroslav Vrchlický) v spodnom prádle, síce slušnom, ale zvrchovane nevkusnom a v hrozných na kanave vyšívaných črievičkách".

Prekypel mu žalúdok
O tom, ako vychovávať deti k budúcej profesii, bolo teda jasno. Oveľa horšie bolo pripraviť ich na pohlavné dospievanie. O sexe sa v rodinách spravidla nehovorilo. A v najrôznejších domácich lekároch o ňom tiež nebola zmienka. Lekár Josef Pečírka si nad tým povzdychol:
"Keby dievčatá naše, pannami sa stavšie, riadne a dôkladne o svojom povolaní ženskom poučené boli, zaiste by sa menej neplechy medzi nimi stávalo než teraz, keďže sa aj matky hanbia dcéram povedať, čo znamená mesačný cyklus - menštruácia." Mnohé matky asi dcéry poučili, ale nie je známe, akým spôsobom. V takejto situácii mladým nezostávalo, než aby pátrali po poznaní samí. Na vidieku to bolo jednoduché - vzťahy tu boli oveľa jednoduchšie a pubertálne jedince vrstovníci dobre vedeli, ako prebieha rozmnožovanie v prírode.

V meste to bolo zložitejšie. Mladí chlapci často získavali svoju prvú sexuálnu skúsenosť so slúžkami, prípadne s prostitútkami. Milostné poučenie za peniaze si obstarávali napr. nielen pánske detičky, ale aj študenti, neskorší básnici či poéti, maliari či sochári, architekti. Návštevníci verejných domov sa tak okrem iného regrutovali z "žiactva posledných dvoch stredoškolských tried, siedmej a ôsmej, z žiactva maturujúceho a v prvom období po maturite". Sexuálne zasvätenie bolo pre mladých mužov nezabudnuteľnou udalosťou. Treba podotknúť, že nie vždy v tom dobrom zmysle. Nemenovaného českého budúceho historika napríklad zaviedol ako štrnásťročného študenta do jedného "nevestinca" spolužiak a bol to pre neho jeden z najtraumatizujúcejších zážitkov života. Opisované to bolo takto: "Franta nás zaviedol za bitúnkom do verejného domu úplne lúzovitého nádychu, kde ma takmer horúčkovito sa chvejúceho hlučne uvítala pristarlá, do široka nakysnutá suka so zákalom na jednom oku. Akonáhle ma chcela k sebe pritisnúť, zachvátilo ma také nechutenstvo, že som nielen z brlohu utiekol, klobúk tam nechávajúc, ale na ulici mi žalúdok prekypel úplne, ako pri prvom fajčení." Ako gymnazista potom už o podobné zážitky záujem nemal.

Hanbili by sa aj svetáci
Riaditelia škôl nestačili proti nevestincom brojiť. A tiež hrozili poblúdeným chlapcom vyhadzovom zo školy. Bolo to pochopiteľne úplne márne, rovnako ako sťažnosti radových občanov. Jeden občan z Chrudimi si napríklad v roku 1913 sťažoval na nevestinec v hostinci Nad Rozhlednou: "Každoročne navštevujú hostinec ten predovšetkým mladíci, učni, tovariši, študenti, aby tu kazili svoje zdravie, ničili svoje telo, pripravili sa o ťažko nadobudnutý a rodičmi často dosť ťažko zarábajúci groš. Idúc potom v nočných hodinách domov, robia taký hluk, že nemožno spať a vedú hovory, nad ktorými sa zahanbiť musí aj ten najotrlejší človek - sveták. "

V roku 1922 začal v českých krajinách vychádzal časopis Láska a pohlavia. Vyšla v ňom anketa usporiadaná medzi študentmi nemenovanej pražskej predmestskej reálky. Podľa nej bolo šesť percent študentov pohlavne nakazených. Väčšina z nich skúsenosti s prostitútkou mala. Jeden sedemnásťročný študent "vyšších umeleckých ašpirácií" vypovedal, že sa prostitútkam vyhýba zo strachu z pohlavných chorôb, "aj keď chuť a peniaze by mal". Iný, osemnásťročný mladík s "inteligenciou medzi priemerom a podpriemerom", koktavý, sa raz večer pokúsil o styk s prostitútkou. Šiel s ňou na Maniny, kde si ľahli do trávy. Dievčina vzápätí zvýšila taxu o tri koruny a nešťastník potom "úplne zlyhal".

Pozor na masturbáciu
Iná bola situácia u dievčat. U nich sa vyzdvihovala predovšetkým "poctivosť". Literatúra varovala pred obcovaním s pánmi a panenstvo sa automaticky považovalo za vstupnú bránu do manželstva. Dievčatá sa naučili svoje avantúry skrývať. O tom, že niekedy podľahli, svedčili aj početné nemanželské pôrody.
Konečne, nie všetky dievčatá boli panensky čisté. Potvrdili to aj zápisky Vojta Náprstku. Ten sa stýkal v roku 1845 s Emíliou Stadelmannovou z pražskej nemeckej úradníckej rodiny. A hanblivá nebola, ako potvrdil Vojtov denník: "Zaviedla ma do izby slúžok a bez všetkého môjho ďalšieho stimulovania sa vyzliekla a ja som videl prvý krát ženskú - Emíliu tak, ako bola stvorená! A okúsil som blaženosť siedmeho neba " (Vojto Náprstok) Napriek uvedenému sa ešte za prvej republiky predpokladalo v niektorých meštianskych rodinách, že mladík pobozká svoju vyvolenú až v okamihu zasnúbenia.

Ešte jedna oblasť okrem telesného obcovania mala byť pre dievčatá a chlapcov 19. storočia tabu. Za nevhodné správanie u dospievajúcich detí sa považovala masturbácia. Bola nazývaná samopŕznením, "vecou veľmi nemilou" a "tajným hriechom mládeže". Následky tohto javu boli podľa lekárskych spisov strašné. V roku 1758 ich opísal lekár Samuel August Tissot. Vyhlasoval, že u "samopŕznivcov" dochádza k telesnej i duševnej slabosti, k chradnutiu, suchotinám a vodnatieľke. Iní zase tvrdili, že k odpornej činnosti nabádajú teplé periny a po nej sú mladíci "ako vytlačené citróny". Koniec 19. storočia varoval aj pred masturbáciou u dievčat. Niektorí lekári dokonca vymysleli akúsi mechanickú ochranu, ktorá by neresti zabránila. Aj Anna Bayerová, jedna z prvých lekárok, považovala onaniu u dievčat za nešťastie, za "ťažkú ranu, oslabujúcu generáciu". Za následok onanie dokonca označila ťažké duševné poruchy. "Zastarané prípady už nebolo možné liečiť, ba ani zvieracia kazajka nepomohla," tvrdila.
Proti onanii sa malo bojovať. Vznikala "z bujnosti krvi a z predčasnej podráždenosti žiadostí telesných. Mnohí rodičia ani nevedia, ako svojim deťom škodia, dávajúc im hojnosť mäsa, silných korenených jedál, kávy, piva, atď ".

Detská psychiatrička radí, ako sa vysporiadať s pubertou


Jedlo pre chudobných

Aj napriek progresívnej povahe Anglicka v rôznych oblastiach počas viktoriánskej doby, ľudia v krajine, čelia výzvam, ako je obmedzenie jedla. Výživová potravinová hodnota bola veľmi nízka. keďže chýbali zdroje základnej výživy pre chudobnú časť obyvateľstva. Dostupnosť dobrého a zdravého jedla priamo závisela od príjmu osoby a počas 1830-1840 príjem osôb bol drasticky obmedzený z dôvodu hospodárskej krízy (Poznámka: Aj dnes nám hlásajú tzv."uťahovanie opaskov" naši vládni činitelia - "papaláši", hlavne, keď oni si nič uťahovať nemusia, akurát tak si uťahujú z chudoby!). S ohľadom na obmedzené peňažné zdroje v mozoľnatých rukách boli viktoriánski robotníci a roľníci nútení žiť svoj ťažký život.

Do konca roku 1840 sa veci začali zlepšovať. Robotnícka trieda začala mať biely chlieb a čaj ako svoje hlavné jedlo a to aj preto, že ženy začali pracovať a podporovať rodiny ziskom za prácu a v takej situácii bol nákup aj hotových jedál občas cenovo dostupný. (Poznámka: Dnes u nás chudobní ľudia musia obaja pracovať, aby zaplatili dane štátu, poplatky za energie, sociálnym poisťovniam atď. a rodiny nie sú na tom lepšie, ako rodiny chudobných robotníkov a roľníkov viktoriánskej doby.)

Základný rozdiel medzi hornou triedou a pracovnou triedou bol veľký aj pokiaľ ide o potraviny. Pre bohatých, čiže vyššiu vrstvu existovala ponuka rôznych druhov chleba a mali si z čoho vyberať a ku tomu patrili ďalšie zložky potravy ako je cibuľa, mäso, maslo, syr, atď., ktoré tvorili súčasť ich života. Vyberali si len to najkvalitnejšie čo bolo v ponuke trhu. (Poznámka: Dnes nám importuje západ svoje treťotriedne potraviny, zbavuje sa svojho odpadu a z toho musí chudobná vrstva nie žiť, ale živoriť svoj život.)

Ale v prípade chudobných ľudí, bola ich strava obmedzená na suchý chlieb, cibuľu, mlieko, mäso atď., čo bolo cenovo prístupné príslušníkom nízkej vrstvy. Chudobní mali hovädzie mäso len pri zvláštnych príležitostiach. V tejto dobe chudobní ľudia boli dokonca nútení prežiť o chlebe a káve a chuť na maslo či iné základné výživné potraviny mohli mať akurát tak raz za čas. (Poznámka: Dnes starí dôchodcovia musia žiť aj s minimálnymi financiami - 180 eur - a zostane im tak akurát na slanú vodu a čierny chlieb na rozdiel od "zvrchovanej vrchnosti", čo určuje životné minimum a odkazuje chudobných na jednorázové výpomoci od štátu a EÚ. Hanba do neba volajúca! A to už žijeme v 21.storočí a nie v "kráľovskej viktoriánskej dobe! Žijem z minimálneho dôchodku a tak viem o čom to bolo a je.)


 

 

 

 

 

 

 

 


Moje
webové stránky
 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba:
http://svadbask.unas.cz
Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz

Seniorka:
http://seniorka.szm.com
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
Jánska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Slovania: http://slovania.czweb.org
Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org

Mojji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmí ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz

CB Fan ráioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
Webové stráky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz

Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
Sedmičkárii:
http://rannisedmicka.ic.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

  
 Späť| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz