Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

HRY
Viktoriánske športové hry

Aj keď je viktoriánska éra posiata množstvom chudoby a starostí pre mnohých občanov Anglicka, napriek tomu si ľudia našli veľa času na užívanie si športu. V skutočnosti je stále najpopulárnejší šport v dnešnom svete futbal (futbal), futbalové kluby naozaj vznikajú viac než len bežné hry. V skutočnosti, to bolo počas viktoriánskej éry v roku 1871, že vznikol vôbec prvý futbalový zväz Cup (FA). Mnoho futbalových klubov sa začalo objavovať ako napr. Aston Villa a Everton. Hoci oni boli primárne organizované cirkvami, aby ľudia chodili do kostola, niektoré mali zamestnávateľa s úmyslom, aby vyberali dobrých hráčov pre ďalšie hry. Je zaujímavé, že hra vznikla len ako spôsob, ako udržať ľudí zdravých. Ľudia začali brať hru tak vážne, že do 1891 boli vypracované pravidlá hry, pokutových kopov a iných predpisov potrebných pre to,  aby bolo zaručené, že hra bola hraná férovo. Bolo to v roku 1880, keď sa odohralo prvý futbalový zápas medzi Austráliou a Anglickom. Šport futbal rýchlo začal priťahovať davy ľudí s mnohými fanúšikmi.

Športom pre ženy bol určite kroket a aj korčuľovanie v zimnom čase. Viktoriánske ženy boli považované za nedostatočné v sile a technike vo všetkom čo robili. Z tohto dôvodu kroket mal byť šport, ktorý nevyžaduje ani silu a  ani zvláštnu techniku hry. Tento šport mohli hrávať spolu muži so ženami a preto ženám aj vyhovoval. Čo sa týka odevu, je dnes zvykom, že hráči majú na sebe oblečenie prevažne bielej farby. No v čase viktoriánskej doby nebola určená farba oblečenia.

Cyklistika sa v tejto dobe stala veľmi populárnou. Bicykle boli dané do predaja v roku 1885 a boli zďaleka najlacnejšou formou cestovania. Cyklistický koníček pre mužov i ženy bol maximálne populárny aj v mestách, keďže ľudia z miest v tejto dobe pomerne často jazdili na bicykloch von do prírody. Bola to dobrá zábava, ktorá bola nakoniec neskôr chápaná ako šport.

 

Detské hry vo viktoriánskej dobe

Keďže deti chudobných boli využívané a zneužívané na prácu, ich hry boli totálne obmedzené, boli okradnuté "pánskymi riťami" o detstvo už od útleho veku, lebo im museli slúžiť ako otroci, len aby prežili, keďže ich rodičia nemali dostatok financií na holé prežitie. Človeku dneška pri čítaní knihy Oliver Twist zaslzia oči pri toľkej nespravodlivosti voči najslabším jedincom spoločenstva ľudí. Smutné na tom je, že dospelí ľudia dokážu využiť a zneužiť všetko pre peniaze a obohacovanie sa na úkor druhých ľudí a hlavne chudobných ľudí. To sa deje aj v dnešnej dobe, len v zaobalenej forme. Taký je kapitalizmus, svinstvo na "entú!"  Dočkáme sa u nás aj toho, že naši vnuci a pravnuci budú raz takto zneužívaní a využívaní, pretože aj keď obaja rodičia pracujú, ledva dokážu vyživiť rodiny a zabezpečiť im základné prostriedky k plnohodnotnému životu. Sú už dnes priepastné rozdiely medzi vyššou a nízkou triedou spoločnosti a stále sa táto hranica prehlbuje. Taký je fakt dneška.

Napriek tomu mali deti chudobných svoje handrené bábiky, či drevené hračky, ktoré im urobili vlastnými rukami rodičia či iní rodinní príslušníci a podarovali im ich v čase Vianoc pod stromček či pri inej príležitosti.  Aj keď na hry nebol čas pre tieto deti, predsa len si aspoň chvíľky času našli pred spaním na svoju obľúbenú hračku, či hranie sa na skrývačku. Deti, ktoré chodili do školy a naučili sa základy,  pomáhali svojim negramotným rodičom s hospodárením peňazí v domácnosti. Od malička bola na nich kladená zodpovednosť za seba a aj za celú rodinu. Takže hravé detstvo si neužili vďaka "panským ritiam" okolo ktorých museli drieť a aj chudobe v ktorej sa narodili a živorili.

 Viktoriánsky cricket

Šport sa stal veľmi populárny vo viktoriánskych časoch. Vzniklo mnoho ďalších skvelých súťaží vo viktoriánskej dobe. Tradičné športy, ako je futbal, kriket a box sa hral po celé stáročia, ale teraz hre boli dané riadne pravidlá po prvýkrát. Kriket sa hral s pravidlami už v 1744, ale v roku 1861 anglický touring tím cestoval za hranice hrať po prvýkrát. O sedem rokov neskôr tím domorodcov cestoval po Anglicku, ale prvé oficiálne stretnutie nebolo až do roku 1877, kedy Austrália porazila Anglicku v Melbourne. Kriket je oveľa viac než len ďalšia hra pre viktoriáncov. Anglické a austrálske tímy odohrali svoj prvý zápas v krikete v Anglicku v roku 1880. W.G. Grace bol medzi hráčmi. Medzi pripravované zápasy prilákal veľké davy a sledovanie športu sa stalo koníčkom. Veľká ikona viktoriánskeho kriketu bol legendárny Dr WG Milosti, lekár z Bristolu, on ovládal hru nilen odohrať, ale sa stal kapitánom skupiny hráčov Gloucestershire CC a Anglicka. Aj keď bol amatér, on vlastne zarobil oveľa viac z hry, než by zarobil v akejkoľvek inej profesii, pričom rozdiel stiera mimo skutočné platby za hranie.
Kriket je tímový šport, hrá sa s pálkou a loptou, čo je typicky anglická hra. Na rozdiel od iných športov, ktoré boli kodifikované, vyvinuté a rozkvitali v Británii, nie je pochýb o tom, že kriket vznikol v Anglicku. Prvá písomná zmienka sa nachádza v Tudorovskej dobe, v 1598 súdnym prípadom s odkazom na "creckett", ktorý hral na RGS Guildford v Surrey. Bowling, sa objavil v roku 1760 a vyvinul sa na začiatku 19. storočia. Viktoriánska éra videla základy anglických kriketových klubov v County Sussexe v roku 1839, čo viedlo k oficiálnym majstrovstvám County Cricket od roku 1890.
 

 Odkazy a zdroje
http://victorian-era.org
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kroket
http://cs.wikipedia.org/wiki/Golfový_kroket


Moje
webové stránky
 
 Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín : http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
Seniorka:
http://seniorka.szm.com
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíovia:
http://mikinka.czweb.org

Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
Rádioamatérstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Webové stráky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti:
http://seniorka-deti.wz.cz
 lympionik:
http://olympionikholub.wz.sk
Sedmičkári
http://rannisedmicka.wz.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
Späť| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 1.6.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz