Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Klietky pre vtákov

Doba, kedy kráľovná Viktória vládla v Spojenom kráľovstve, bola medzi 1837-1901. Čas bol svedkom mnohých radikálnych zmien, ako je prosperita a rast strednej triedy.
Vtáčie klietky sa stali veľmi atraktívne a dekoratívne. Viktoriánske vtáčie klietky boli jedným zo zdobených kúskov, ktoré ľudia opatrujú vo svojich domoch. Klietky môžu mať vtáky vo svojich útrobách, ale ich aj nemusia mať, pretože klietky sa stali skrášľovacím prvkom miestností a tvoria neoddeliteľnú súčasť dekorácie domu. Celkový stav klietok a použité materiály, tak tomu sa kládol veľký význam. Hodnota starožitnej viktoriánskej klietky dnes závisí od veku, stavu a prevedenia príslušnej klietky. Vtedy to bol neznámy jav, že niektoré použité materiály môžu obsahovať nezdravé olovo, ktoré by bolo nebezpečné nielen pre život vtákov s trvalým bidlom v nich, ale aj pre ľudí.

Štýl konzervatívnej viktoriánskej klietky, urobenej buď ako napodobenina konštrukcie nejakej významnej budovy tých čias, buď ako napodobenina konštrukcie sídla nejakého panstva alebo podľa fantázie jej tvorcu a bol zakončený pozlátením klietky. Ako materiál sa používalo drahé drevo mahagón v kombinácii s mosadzou a kovom. Klietka mala vo vnútri živicu, ktorá pridávala k robustnosti a štruktúre klietky a bola tiež vhodná na čistenie. Robili sa však najviac klietky z kovového drôtu, ktorý bol leštený a na vrchole mal urobené očko na zavesenie klietky.

Majstri vyrábali aj klietky z mosadze a aj ťažkej liatiny pre papagájov, ktoré mali umelecky zdobené drôtené dvierka a na spodnej časti mali dvierka cez ktoré sa klietka dala čistiť. V tejto klietke bola zvyčajne aj zeleň a na povrchoch boli položené vyšívané dekoračné dečky, stáli obvykle na stojane s tromi ozdobnými nohami. Klietky boli veľmi pekné a stali sa dekoračnými doplnkami takmer všetkých bohatých domov viktoriánskej doby. Klietky stojace v miestnosti tvorili pôsobivý vizuálny efekt tak na domácich, ako aj na príchodzie návštevy domu. Vo vnútri klietok boli porcelánové a aj strieborné misky na vodu a krmivo pre vtákov, hotové umelecké dielka. Ďalšie klietky boli aj z bambusu, či prúteného materiálu, dolu naplno a hore oká primerané k veľkosti vtáka v nej.

Chovanie vtákov v klietkach bolo tak populárne, že počas tejto doby sa stala módnou klietka s umelým mechanickým vtákom v nej. Táto "čačka" sa stala dokonca tak populárnou počas viktoriánskej éry, že sa odovzdávala ako módny svadobný dar v podobe pozlátenej klietky s mechanickým vtákom, ktorý mával svojimi krídlami, spieval a poskakoval dokola. Bol to taký malý krúžiaci "mixér" svojej doby!

Výroba klietok vo viktoriánskej dobe mala aj svoj cech, napríklad vo Francúzsku bol cech klietkových tvorcov licencovaný a spoplatnený pre výrobu klietok zvyčajne zo železa alebo mosadzného drôtu. Tieto cechy remeselníkov  klietok boli špeciálne pre mužských a ženských spevavých vtákov. V rovnakej dobe, v iných oblastiach sveta, boli klietky postavené z bambusu, prútia, dreva, ratanu a tŕstia. Čoskoro však sa stali pre tvorcov príkladnými klietky spracované čínskymi remeselníkmi, ktorí v 18. storočí tvorili exotické modely, ktoré boli jednoduché dizajnom a ozdobami, ale boli estetické a robili sa z krásnych materiálov.
V tomto čase sa myslelo viac na dekórum domu ako na potreby vtákov žijúcich v klietkach, čo sa postupom času dostáva do popredia chovu vtákov v klietkach dnešnej doby.

Ann Brooks, zakladateľ spoločnosti Phoenix, nezisková organizácia, navrhol, že čím väčšia klietka, tým šťastnejší vták. "Treba veľkosť klietky aspoň  64 x 32 [palcov] pre vtáky. Takýto priestor poskytuje príležitosť a možnosť pre pohyb vtákov, potravné správanie, zábavné aktivity a dokonca aj let. Ak váš vták trávi mnoho hodín dňa v klietke, potom sa uistite, že máte pre neho dostatočne veľký priestor, aký je pre druh vtáka, ktorého vlastníte, životne primeraný."

Odkazy a zdroje
http://www.fadedcharmcottage.blogspot.sk
http://pinterest.com/persnick/antique-bird-cages
http://www.antique-clocks.co.uk/inventory.asp?offset=144
http://www.antique-clocks.co.uk/inventory.asp?offset=888 

 


Moje
webové stránky
 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
 Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
Jánska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
  ČasVianoc: http://vianocesk.wz.cz
  Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
  Slovania: http://slovania.czweb.org
  Milujem pani P.: http://eufrosyne.wz.cz
 Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
 Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Cezmín ker  a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 CB rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan r?ioklub Slovakia-CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz

 Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

   Späť| Obnoviť | DopreduPočítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz