Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optýmalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

 

Boj za práva žien vo viktoriánskej dobe

Vo viktoriánskej dobe sa žena bez ohľadu na svoje spoločenské postavenie okamžikom svadby vzdávala prakticky všetkých svojich práv. Jedinou výnimkou bola kráľovná Viktória. Podľa anglického nepísaného zákona, vydatá žena neexistovala. V očiach zákona nebola nikto.

Najznámejšia bojovníčka za práva žien bola Caroline Nortonová

Bola to obdivuhodná žena, uznávaný básnik a skladateľka piesní. Bola vnučkou dramatika Richarda Brinsleyho Sheratona. Ako plodná a úspešná spisovateľka sa v literárnych kruhoch celkom vyrovnala mužom. Caroline sa potrebovala vydať pretože pochádzala s chudobnej rodiny a mala finančné problémy. Vydala sa za človeka ktorého sotva poznala. Vydala sa za právnika a poslanca Georga Nortona.

Bol bohatý a Caroline si myslela, že to s ním bude vedieť ako s ostatnými mužmi. Už v počiatkoch ich manželstva odhalila Georgeho temnú stránku. Ukázalo sa, že bol hrubián, ktorý neznášal spoločnosť v ktorej sa jeho žena pohybovala. Nezdráhal sa Caroline surovo mlátiť. Nenávidel chytrosť a zvlášť u ženy. Chcel manželku, ktorá by bola tichá, tupá a poslušná. Caroline bola opakom týchto vlastností. No boli aj iné nezhody. "Sheratonovci boli všetci Whigovia, patrili k radikálnejšiemu krídlu, teda do liberálnej politickej strany. Reformu a radikalizmus mali v krvi. Ale George Norton bol poslancom konzervatívnych toryov. Nevychádzali teda dobre ani politicky. Situácia sa ešte zhoršila, keď George stratil svoj poslanecký mandát. Caroline využila svojich politických konexií, aby sa mu pokúsila pomôcť. Napísala priateľovi svojej rodiny, lordovi Melbourne. Priateľstvo s budúcim premiérom Lordom Melbournom - Whig, ako jej rodina - bol ministrom vnútra v novej vláde. Keď Caroline navštívil, v čase keď jej muž prišiel o poslanecký mandát, využila tieto konexie a požiadala ho o miesto pre svojho manžela. "Vďaka Lordovi Melbourne sa miesto našlo. George sa stal miestnym sudcom väčšinou popoludňajšie hodiny trávil na súde. Caroline, "ako hovorí jej životopisec Alan Chedzov," medzitým udržiavala priateľstvo s Melbournom."
"Lord Melbourne navštevoval Caroline dvakrát - trikrát týždenne a trávil s ňou popoludnia vždy niekoľko hodín. Boło to veľké romantické priateľstvo. Cítil sa polichotený v spoločnosti tejto mladej ženy, ona sa cítila poctená pozornosťou tak významného človeka." Napriek tomu, že Carolynino manželstvo bolo veľmi nešťastné, jej veľkým potešením boli jej traja synovia, ktorým bola skutočne oddanou matkou. Hoci bola úspešnou spisovateľkou mala
veľa priateľov, no bola spokojná, keď mohla tráviť všetok čas v spoločnosti synov. Deti boli pre ňu hlavné.
So svojim manželom mala tri deti, ktoré nadovšetko milovala.

Násilie na ženách povolené... "Raz, keď bola Caroline tehotná, George ju zrazil na zem a kopal ju tak, že prišla o dieťa. Zákon dovoľoval mužom biť manželky, len ich nesmeli biť palicou silnejšou ako palec na ruke, aby ich nezranili", hovorí Alan Chedzov. Raz keď bola Caroline tehotná, ju jej manžel tak zmlátil, že potratila dieťa. Zákon dovoľoval mužom biť svoje manželky. Iba ich nesmeli biť palicou hrubšou než palec na ruke, aby ich vážnejšie nezranili. Caroline sa ocitla v pasci. Podľa zákona všetko patrilo jej mužovi. Keby ho opustila nemala by nič. Situácia sa ešte väčšmi zhoršila, keď bol Melbourne obvinený z cudzoložstva, ktoré mal spáchať s Caroline. Aj keď to bolo všetko vymyslené, Caroline stratila svoju reputáciu a tiež prišla o silného priateľa lorda Melbourna.

Chytená ako v pasci...

Caroline bola v tomto manželstve chytená ako v pasci. Podľa zákona patrilo všetko Georgovi. Keby ho opustila, nemala by nič, dokonca ani deti. Okrem vlastnej rodiny vedel o jej utrpení len Melbourne. Radil však Caroline, aby svojho manžela neopúšťala, pretože mu robili starosti špekulácie v novinách o skutočnej povahe ich priateľstva. V apríli 1836 Georga Nortona MELBOURNA obvinil, že sa s jeho ženou dopustil cudzoložstva. ("Neviem, čo by sa stalo dnes, keby PREMIÉR trikrát týždenne navštevoval mladú ženu.) Toryovia vedeli, že ak dokážu vyvolať škandál, mohlo by to položiť vládu. Tak nakoniec donútili Nortona, aby premiéra žaloval." Prípad sa stal senzáciou. Melbourne bol v tom čase už premiérom a bolo to prvý krát, čo bol predseda vlády obžalovaný z cudzoložstva. Melbournova budúcnosť bola ohrozená ako nikdy predtým a aj osud celej strany whigov.

Bez práv a bez detí

Caroline, ktorá pre Zákon neexistovala, nedostala príležitosť obhajovať sa na súde. Pri krížovom výsluchu služobníctva v nabitej súdnej sieni vyšlo najavo, že ich Norton podplatil, aby klamali. Porota jednomyseľne konštatovala nevinným Melbourna z cudzoložstva. Melbourne Caroline opustil, jej škandál mu zničil reputáciu. Caroline bola vykázaná zo slušnej spoločnosti. George Norton ju potrestal ešte viac. Vzal jej deti, ktoré Caroline potom objavila v opatrovaní slečny Vaughanovej, Nortonovej milenky. Nemala k nim však prístup.
Caroline pomaly spoznávala, ako neľútostný dokáže George byť. Právnici vedeli, že právo je na jeho strane. Caroline sa preto rozhodla, že jedinou zbraňou proti nemu bude, keď si sama právo naštuduje. "Zistila k svojmu úžasu, že všetok majetok, ktorý mala, až na málo peňazí, zdedila od vlastnej rodiny, boli to pomerne slušné peniaze, a tie čo si zarábala písaním, patrili jej manželovi, nie jej, od okamihu, keď si ho vzala za muža. Toto platilo pre všetky ženy viktoriánskeho obdobia. Zistila, že AKO osoba pre Zákon vôbec neexistuje. "

Manželka si nesmie podľa zákona robiť nárok na svoje zárobky. Anglická manželka nemôže opustiť dom svojho manžela, nemôže žalovať za nactiutŕhanie, nemôže svojho manžela viazať žiadnou dohodou. Môj manžel je právnik, poučil ma o všetkých kľučkách anglického zákona. Caroline teraz vytiahla na vlastnú križiacku výpravu, aby dosiahla uznanie práv žien odlúčených od manžela na ich deti. Narazila však na veľký odpor, zvlášť v toryovskej tlači. Zoznam britskej a zahraničnej recenzie napísal.
"Takéto lži...? Toho sa môže dopustiť len diablica, Beštia v ženských šatách, Môže táto žena vôbec byť manželkou alebo matkou?"

Caroline si naštudovala právo. Došla k záveru, že vydaté ženy v krajine, ktorej vládne žena (Viktória) nemajú ženy žiadnu existenciu. Vydatá žena nemá ani právnu existenciu. Jej bytosť je akoby vstrebaná do osobnosti jej manžela. Anglicka manželka dokonca nemá nárok ani na svoje šaty a ozdoby. Nemôže si podľa zákona robiť nárok na svoje zárobky. Skrátka zistila, že ženy sú úplne bez práv. Preto vytiahla na vlastné ťaženie, aby dosiahla uznanie práv žien odlúčených od svojich manželov na ich deti. Narazila však na veľký odpor zo strany toryov. Povolala si preto na pomoc whigovských politikov a právnikov, ktorí s ňou sympatizovali. Jej hlas bol vypočutý na vplyvných miestach. Zákon o opatrovníctve malých detí bol prijatý v roku 1839. Zapísal sa do právnej histórie ako prvý zákon, ktorý uznal práva žien ako samostatných osôb. (To je patriarchát a trvá ďalej, len v inej podobe!)

Caroline však príliš nepomohol. Svoje deti mohla občas vídať až po smrti jedného zo svojich synov. Vojna s Georgom pokračovala, keď jej prestal vyplácať výživné. Napriek príjmom, ktoré vynášala jej spisovateľská činnosť, sa Caroline hlboko zadlžila. Podľa zákona bola Caroline vlastníctvom George Nortona. Napadlo ju, že by George Norton mohol rovnako dobre platiť jej účty. Norton to ale odmietol. Jeden z Carolininých veriteľov ju nakoniec dal na súd. Caroline čoskoro zistila, že nejde o jej výživné, ale o jej povesť. Norton sa ju snažil zdiskreditovať. Tentoraz už však vedela o zákonoch dosť na to, aby mohla pristúpiť na jeho hru. Pri súde si povedala svoje.
"17 rokov som o týchto veciach mlčala, no dnes vyjdú najavo, pretože ma tyranizuje. Hanbím sa za vášho klienta, keď sa nehanbí sám. Nežiadam o svoje práva. Nemám totiž žiadne práva. Mám len "bezprávie."
Proces Caroline dospel v okamihu k zvratu. Jej morálne víťazstvo nad Georgeom ju primälo k tomu, aby pokračovala som svojom boji za Spravodlivosť. Ako táto cnosť - Spravodlivosť - bola navždy spodobnená na freske v snemovni lordov.
Boj za rovnoprávnosť žien pred zákonom však ešte len začínal.
Caroline zaznamenala ďalší úspech v roku 1857, keď do nového zákona o rozvode bolo zahrnuté jej odporučenie o tom, že rozvedené ženy, odlúčené manželky, by mali mať právo nielen na svoje deti, ale aj na svoje zárobky a majetok.

Josephine Butlerová

Druhou bojovníčkou za ženské práva (práva prostitútiek) bola Josephina Butlerová. Kráľovná Viktória už vládla štvrtine zemegule a jej ríša bola na vrchole svojej moci. Kvôli udržaniu tejto moci boli schválené zákony, ktoré ešte viac obmedzovali práva žien. V lete v roku 1864 bol nie práve korektným spôsobom parlamentom potlačený zákon o nákazlivých chorobách. Hovorilo sa, že Kráľovná Viktória pri jeho podpisovaní myslela, že je to zákon týkajúci sa dobytka. Nešlo o dobytok, ale o prostitútky, a nešlo o chorobu dobytka, ale o pohlavné choroby.

Iba Josephine mala dostatok odvahy postaviť sa tejto legislatíve. Pochádzala z rodiny oddanej reformám a radikálnej politike a vášnivo verila v ženské práva. Po smrti svojej dcéry sa presťahovala do Liverpoolu. Bolo to vtedy najrýchlejšie rozrastajúce sa mesto v Anglicku. Bolo tu sústredené veľké bohatstvo ale aj veľká bieda. V Liverpoole sa živilo asi 9000 žien prostitúciou. Žiadne iné povolanie sa im neponúkalo. Medzi prostitútkami boli aj dvanásť ročné dievčatá a pohlavný styk s nimi nebol zakázaný. Mnoho z nich skončilo vo väzení odkiaľ nebolo úniku a mnoho z nich tu tiež zomrelo.

Prehliadaná prostitúcia
Hoci prostitúcia bola všadeprítomná, bola to škvrna na spoločnosti, ktorej sa nikto nechcel dotknúť. Josephine našla poslanie, ktoré tak zúfalo hľadala. "Bridewellova väznica pre ženy sa skladala z veľkých holých ciel bez akéhokoľvek zariadenia, s kamennou podlahou voľný, veľký, tmavý, klenutý priestor, kde sa pravdepodobne nachádzalo 200 žien a dievčat," vypovedala Josephine.
"Josephine nikoho nesúdila, pristupovala k prostitútkam ako k sebe rovným, hovorila im sestry. Ženy, ktoré boli považované za vyvrheľov spoločnosti sa hovorilo "kanál". V Bridewell sa Josephine zoznámila s dievčaťom menom Marie Lomaxová." Mary Lomaxová
bola prvá prostitútka, ktorú vzala k sebe domov. Mala ešte len 19 rokov a bola vyhodená z nevestinca, keď ochorela a začala kašľať krv. Muselo ta byť naozaj zvláštne, brať prostitútky do vlastného domu. Vo všetkých voľných izbách podkrovia aj suterénu mali Butlerovi ubytované tieto dievčatá. Vôbec nepripadalo do úvahy, že by žili nejako oddelene od Josephininých synov. Stali sa skutočne súčasťou rodiny. "
V armáde kráľovnej Viktórie sa svadby nepodporovali." Rodinou vojakom mal byť ich regiment. Prostitúcia bola teda považovaná za nenahraditeľnú poistku pre týchto mužov. Odhadovalo sa, že každý tretí vojak bol nakazený pohlavnou chorobou.

Zákon o pohlavných chorobách bol zavedený práve kvôli obmedzeniu pohlavných chorôb. Prostitútky sa museli každý druhý týždeň podrobiť vyšetreniu. Tento zákon ich zbavil ich občianskych práv. Nebol spôsob akým by dokázali svoju nevinu. Keď sa odmietli dať vyšetriť boli zavreté do väzenia na tak dlho, až sa vyšetreniu podrobili. Josephine bola rozhorčená. Začala pozorovať túto mašinériu. Navštevovala rôzne miesta, aby zistila ako naozaj zákon funguje.

Akonáhle bola žena zatknutá, musela podpísať prehlásenie o dobrovoľnom podrobení sa vyšetreniu, ktoré samozrejme dobrovoľné nebolo. Boli surovým spôsobom vyšetrované. Mnoho z nich bolo tehotných. Josephine založila spolok žien za zrušenie zákona o nákazlivých chorobách. Zverejnili svoje myšlienky aj v Daily News. Keď bola petícia odovzdaná parlamentu, bolo na nej asi 2000 podpisov. Mnohé z nich patrili ženám. Tento manifest otriasol dolnou snemovňou. Nevedeli aké stanovisko majú totiž zaujať voči tejto revolte žien. Bolo to niečo úplne nového a nevedeli čo majú s takouto opozíciou robiť. Kampaň za odvolanie sa rozbehla naplno. Spolok si obstaral vlastnú tlačiareň, aby mohol vydávať letáky. Josephinin manžel George (nie všetci Džórdžovia sú hajzli) bol jej hlavným spojencom a oporou v tejto kampani.

Dvojaká morálka
"Koreňom zla sú rôzne meradlá morálky. Jedno platí pre muža, druhé pre ženy. Je falošné a zavádzajúce tvrdiť, že Podstata dobra a zla sú nejako spojené s pohlavím. Neverím, že počujeme, že by sa o mladej žene hovorilo, že sa len potrebuje vybúriť. " Josephine vyhlasovala, že bojuje nielen za prostitútky, ale za všetky ženy. "Mužskí kolegovia Josephine radili, aby trochu zmiernila slová, pretože často hovorila veľmi ostro. Napr. Vyšetrenie prostitútok označovala za chirurgické znásilnenia. Ona to odmietla."
"Kto sú tieto obete?
Sú z detí chudobných pracujúcich tried, dcéry, ktoré sú donútené slúžiť pánskej takzvanej "potrebe."
V parlamentných debatách poslanci vstávali a namietali:
"Kam budú chodiť naši synovia pre sexuálne skúsenosti?"

Pár hrejivých slov Josephine Burtonovej:
Vykorisťovanie chudobných prostitútok
"Je od vyšších tried zbabelé zaviesť Zákon, ktorý je proti záujmom chudobných, ktorý má zabezpečovať ZDRAVIE ich armád a námorníctva, zhýčkaných synov, profesionálne boli tieto zákony vymyslené. Pracujúci muži, možte sa dívať na seba? Ak je prostitúcia nevyhnutnosťou, vyzývam pána Cavea, plukovníka Alexandra pána Gaythorna Hardyho, aby každý prispel jednou dcérou." (Josephine Butlerová)
Josephinina neohrozenosť, intelekt, politický talent však nakoniec zabezpečili víťazstvo: Zákon o nákazlivých chorobách, ktorý vo svojich dôsledkoch zvyšoval dopyt po ženách nevestincov a dievčatách, pohlavné choroby neobmedzil, až v roku 1886 bol zrušený - rok potom, čo bola zvýšená veková hranica beztrestného pohlavného styku z 12 na 16 rokov.

Jej rečnícke sebavedomie rástlo a neodradil ju ani požiar založený opozíciou počas jedného jej mítingu. Prvým jej úspechom bolo zvýšenie beztrestného pohlavného styku z 12 (zneužívať 12 ročné dievčatká chudobných rodín, zvrhlíci, zákonom schválená pedofília) na 16 rokov. Nakoniec bol aj samotný zákon a nákazlivých chorobách zrušený. Písal sa vtedy rok 1886 (ŽENY, iba stosedemnásť rokov to trvá!).

Josephine sa tak stala jednou z najväčších priekopníčok ženskej emancipácie 19. storočia.

Najväčší škandál viktoriánskej éry

Dvojaký meter v otázkach sexuálneho života, ktorý sa zatuchnutý uplatňoval ako v spálni, tak v súdnej sieni, znamenal pohromu pre Harriet Mordauntovú, protagonistku jedného z najväčších škandálov viktoriánskej éry.
Ako mladá pekná dievčina sa Harriet v roku 1836 vydala za bohatého uznávaného Sira Charlesa Mordaunt. Zdalo sa, že sú perfektná dvojica. Škandál, ktorého korene tkveli v samotných počiatkoch tohto manželstva, spôsobil paniku v srdci viktoriánskeho "establishmentu", dokonca aj v samotnej kráľovskej rodine.
Lady Elisabeth Hamiltonová je autorkou životopisu Harriet Mordauntovej:. "Pochádzala z početnej a tiež zrejme bezstarostne tolerantnej škótskej rodiny, ktorá mala kontakty s kráľovskou rodinou. Synovi kráľovnej Viktórie, princovi z Walesu, následníkovi trónu, jeho priateľom sa podarilo rozšíriť londýnsku spoločenskú sezónu až do Škótska. Táto rozmarná neviazaná spoločnosť tam jazdila od panstva k panstvu. Medzi nimi boło aj vidiecke sídlo Harrietiných rodičov.

Princ chlipník

Harriet, síce povrchná, ale krásna, temperamentná mladá žena sa tešila mimoriadnej princovej priazni. Jeho rozmarná spoločnosť si ale rýchlo získali zlú povesť. O sto rokov neskôr vznikla pesnička, v ktorej je následník trónu označovaný ako "špinavý Bertie" - chlipník Bertie. "Na návštevách vo vidieckych sídlach sa táto neviazaná spoločnosť výborne bavila. Okrem strieľania, honu často prebehovali cez cudzie postele. Stávalo sa tak aj v priebehu dňa."
Sir Charles nepatril k rovnakej spoločnosti, ako jeho mladá žena, Harrietiny rodičia boli veľmi radi, že požiadal o jej ruku. Zrejme si predstavovali, že keď ju hneď vydajú, usadí sa. Harriet si pred sobášom vynútila, že priatelia z neviazanej princovej spoločnosti budú ďalej jazdiť. Charles ako zamilovaný, súhlasil.

Neviazaná spoločnosť

Sir Charles, poslanec, vážený občan si vyhradil, že sa Harriet už nebude stýkať s princom z Walesu. Ale vďaka svojim poslaneckým povinnostiam a koníčkom, ako rybárčenie, často nebol doma, od Harriet nebolo ľahké odmietnuť. Princ a jeho spoločníci sa cítili pri aférach s vydatým ženami bezpeční. Keď žena otehotnela, nedalo sa zistiť, čie boło dieťa. U žien z ulice navyše hrozilo nebezpečenstvo pohlavných chorôb. (Elisabeth Hamiltonová)

Intímne pozornosti budúceho anglického kráľa

"Princ a jeho spoločníci sa vo svojich milostných aférach s mladými ženami, ktoré žily so svojimi manželmi, cítili bezpeční. Keď došlo na najhoršie, žena otehotnela, nedalo sa to nijako zistiť, čie boło dieťa. Kým u žien z ulice vždy veľmi hrozilo nebezpečenstvo  rozšírených pohlavných chorôb."
Osem mesiacov po jednom z dlhších pobytov Charlesa mimo domov, porodila Harriet dievčatko. Sužovalo ju však vedomie, že jeden z mužov z jej spoločnosti, zhýralec, sa nakazil pohlavnou chorobou. "Keď dieťa dostalo ťažkú očnú infekciu, ktorá sa nechcela zlepšovať, bola pani Mordauntová presvedčená, že oslepne, pretože na dieťa preniesla pohlavnú chorobu, ktorou sa nakazila."

King Edward VII Mordaunt Divorce Scandal

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PI1JT_sJtg8

Predstierané šialenstvo

Vo svojej úzkosti sa Harriet Charlesovi priznala, že sa pohlavne stýkala nielen s otcom dieťaťa, ale i ostatnými mužmi spoločnosti, vrátane princa z Walesu. Zdrvený Charles dospel k presvedčeniu, že jediným riešením je rozvod. Ale keď sa o jeho zámere dozvedel Harrietin otec, pán Thomas, ktorý ešte mal niekoľko nevydatých dcér, rozhodol sa obetovať dcéru pre záchranu cti rodiny.
"Ked pán Thomas prišiel do Walton Hall, šiel hneď hore za svojou dcérou a povedal: ... Chudáčik, veď je šialená...", aby rodinu uchránila pred touto stigmou nariadili Harriet, aby predstierala šialenstvo, keby sa podarilo dokázať, že je šialená, nemusela by pri rozvodovom súde svedčiť .
Rozvodový súd sa teda nakoniec premenil, mal rozhodnúť o
Harrietinom zdravom rozume. Lekári - buď presvedčení jej správaním alebo spolčením sa so Sirom Thomasom - ju všetci vyhlásili za blázna.
"Videla som dámu Mordauntovú šesťkrát. Mala prázdny pohľad a bezdôvodne sa smiala." "Jej pamäť takmer zmizla."

Súd s nevernou manželkou

Sir Thomas sa domnieval, že sa to rýchlo skončí. Ale sudca, lord Penzance, si vyžiadal svedectvo o  Harrietinom psychickom stave pred narodením dieťaťa, teda v čase údajnej nevery. Škandál sa rozbehol naplno.
Teraz mali šancu Sir Charles Mordaunt a jeho právnici. Keby dokázali Harrietinu svojprávnosť, umožnilo by to rozvod. Pri súde vyšlo pri výpovedi služobníctva najavo, že jedným z Harrietiných milencov bol aj princ z Walesu. Odhalené boli aj mená všetkých ostatných, s ktorými mala milostné pletky.
Keby bol usvedčený následník trónu, malo by sa ďalekosiahle dôsledky. Kráľovná Viktória neponechala nič na náhodu. Kontaktovala svojho premiéra Gladstonea, ktorý si v súkromí prehovoril so sudcom. "Dedič trónu sa v tomto súdnom procesov nemal čoho obávať."

Nevinní milenci

Pri výsluchu poprel akékoľvek intímne kontakty s pani Mordauntovou a pritom to aj zostalo. Ďalší krížový výsluch sa už žiadny nekonal. V posledný deň procesu sudca lord Penzace pripomenul porote, že hoci muži, vrátane princa z Walesu, konali nepatrične, neznamenalo to, že sú vinní. Porota zložená iba z mužov po desaťminútovej porade vyhlásila, že je pani Mordauntová duševne úplne nespôsobilá.
Harriet bola obeťou bitky medzi DVOMA mocnými mužmi - svojím otcom a princom z Walesu. Predstieranie duševnej choroby ju prišlo draho. Bola potrestaná tým, že zostala uväznená v blázinci až do
svojej smrti, čo trvalo 38 rokov.  Sir Charles, sa po rozvode znova oženil a mal päť dcér.

Zdroje a odkazy
http://en.wikipedia.org/wiki/Josephine_Butler
http://www.theanswerbank.co.uk/History/article/what-was-the-mordaunt-scandal
http://scout901.hubpages.com/hub/King-Edward-VII-Mordaunt-Divorce-Scandal#
Caroline Elizabeth Sarah Norton  http://en.wikipedia.org/wiki/Caroline_Norton
http://en.wikipedia.org/wiki/Georgiana_Cavendish,_Duchess_of_Devonshire
http://victorianpoetrypoeticsandcontext.wikispaces.com/Caroline+Norton
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Lamb,_2nd_Viscount_Melbourne
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Norton,_2nd_Baron_Grantley

http://digital.library.upenn.edu/women/norton/nc-biography.html
http://digital.library.upenn.edu/women/norton/stuart/stuart.html
http://digital.library.upenn.edu/women/norton/avftf/avftf.html
http://webapp1.dlib.indiana.edu/vwwp/view?docId=VAB7191
http://webapp1.dlib.indiana.edu/vwwp/view?docId=VAB7186
http://digital.library.upenn.edu/women/norton/alttq/alttq.html
http://webapp1.dlib.indiana.edu/vwwp/view?docId=VAB7089
http://digital.library.upenn.edu/women/norton/elfw/elfw.html
http://webapp1.dlib.indiana.edu/vwwp/view?docId=VAB7061
http://webapp1.dlib.indiana.edu/vwwp/view?docId=VAB7034
http://digital.library.upenn.edu/women/norton/elfw/elfw.html
http://www.victorianweb.org/authors/norton/biography.html
http://smithandgosling.wordpress.com/category/fashion

http://en.wikipedia.org/wiki/Contagious_Diseases_Acts
http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Brinsley_Sheridan

http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_emancipation
http://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Jemima_Clough
http://en.wikipedia.org/wiki/Florence_Nightingale
http://www.bonhams.com/press_release/10721
http://en.wikipedia.org/wiki/Reform_Act_1832
http://en.wikipedia.org/wiki/Earl_Grey_tea
http://en.wikipedia.org/wiki/Suffragist
http://foter.com/George-Norton
http://en.wikipedia.org/wiki/Prostitute
http://www.thepeerage.com/p17369.htm#i173685
http://en.wikipedia.org/wiki/Sir_Charles_Mordaunt,_10th_Baronet
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/420146/Caroline-Norton
http://suite101.com/article/queen-victoria-and-prince-alberts-children-a266029
http://scandalouswoman.blogspot.sk/2007/12/caroline-norton-reluctant-heroine.html

  Umelci v čase biedermayerovského štýlu
Biedermayer - umenie
Johann Strauss mladší Kráľ valčíkov
Rettigová Magdaléna Dobromila
Annette von Droste-Hülshoff
Joseph Victor von Scheffel
  Biedermayer u mňa doma
Johann Nepomuk Nestroy
Eduard Friedrich Mörike
Johann Strauss starší
Friegende Blatter
Franz Grillparžer
Antonín Machek
Antonín Dvořák

Franz Schubert
Eduard Gurk
Josef Lanner
Spitzweg Carl

Johann Nepomuk Antonius von Padua Hummel

 

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín : http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Seniorka:
http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horn?Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jáska noc a iné
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti: http://babka-radi.euweb.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
Sedmičkari:
http://rannisedmicka.ic.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

Späť
| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 1.6.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz