Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Viktoriánska doba - Šperky

Šperky boli jedným z dôležitých doplnkov pre viktoriánske ženy. Dávne doby viktoriánskej éry boli známe ako obdobie romantizmu a na konci tohto obdobia brošne a prívesky sa stali populárnymi.
Keď mala žena viktoriánskej doby smútok, tak šperky boli jednoduché a obyčajné. V neskorších rokoch viktoriánskej éry, šperky boli ženskejšie s využitím diamantov a drahých kameňov. Viktoriánske šperky boli navrhnuté s víziou náboženských symbolov ako sú kríže, brečtan a grécke písmená.

Kráľovná Victoria nosila na sebe drahé šperky, ktoré sa stali zdrojom motivácie pre jej ľud. Ona tiež navrhovala jej vlastné šperky a bižutériu rada rozdávala ako darčeky. Bižutéria v prvých rokoch viktoriánskej éry bola z  drahokamov a mušlí, ktoré boli vyrezávané ručne a boli nesmierne populárne, boli veľmi krehké a malé. Z počiatku 18. storočia šperky boli vyrábané ručne a boli preto aj veľmi drahé.
Príroda, hady, kvety, vtáky, atď. boli ako zdroj motivácie pre navrhovanie šperkov počas tohto obdobia. Kvety boli populárne v prvej polovici storočia, zatiaľ čo pojem hadov a hadov ako dominantných prvkov šperku bol okolo 1840 roku. Portréty boli považované za symbol viktoriánskej tradície a bižutérie. Do ostatných položiek, ako sú šperky prstene náušnice, náhrdelníky boli portréty vyrezávané. S príchodom strojov nastala éra reťazí a iných šperkov z nich. Použitie zariadení výrazne znižuje dobu spracovania šperkov, čo má za následok zníženie cien šperkov.


Počas skorej viktoriánskej doby, prívesky sú populárne a k dispozícii boli z rôznych materiálov. Viktoriánci veľmi radi nosili prívesky s podobizňami blízkych, ktoré nosili pod oblečením, aby sa zabránilo videniu prívesku inými ľuďmi. Boli to osobné prívesky, nie pre pohľady iných ľudí.


Brošne boli tiež dobre predateľné v tej dobe a nosili sa pod krkom, na páse aj vo vlasoch a boli vyrobené zo striebra, zlata, základného kovu a korytnačiny. Brošne Pin boli vytvorené v dokonalom viktoriánskom štýle. Tieto brošne patria medzi značkové brošne, Cameo brošne sú v tvare vázy a pridáva im to na čare. Takisto orámované a klasické brošne boli používané viktoriánskymi ženami. Vlasové šperky sú nevyhnutnou súčasťou štýlu pre ženy. Pozornosť bola venovaná druhu šperkov používaných ženami, ktoré mali dlhé vlasy a veľmi hrdo ich vystavovali na obdiv. To tiež zahŕňa priam portrétové sponky do vlasov, na baretkách a ako novinka viktoriánskeho štýlu sú už aj príčesky atď.

Smútočné brošne sa stali populárne po kráľovnej Viktórii, ktorá ich nosenie uviedla do praxe po smrti princa Alberta. Kráľovná Viktória bola idol a veľa ľudí nasledovalo to, čo videli a počuli že kráľovná robí. Vlasy boli upravované do komplexných návrhov na ozdobné špendlíky, náramky a brošne. Po smrti princa Alberta v roku 1869 boli tmavo sfarbené kamene, ako čierny uhol, na znak toho, že celá krajina smúti spolu s kráľovnou nad smrťou princa Alberta. Počas obdobia smútku, ženy nosili čierne oblečenie a čierne šperky. Drahé kamene nosili v polovici viktoriánskej doby, niektoré z nich ako ametysty, kryštály, diamanty, opál, lastúr, smaragdy, atď. boli populárne.

V neskorej viktoriánskej dobe boli šperky vo forme vtákov a zvierat. Tento typ dekorácie, zdá sa, že v dnešnej dobe sa javí priam ako príšerný. Avšak, šperky boli prostriedkom k prezentácii záujmov a o viktoriánskej dobe je známe, že používali klenoty ako napríkald motýle, muchy, domáce zlaté chrobáky a aj opice ako štýl viktoriánskych šperkov.

Čipkované límce a volány boli populárne v neskorších rokoch viktoriánskej éry. Tieto goliere boli používané ženami tak, že boli urobené na šnúrkach a pevne uchytené na šatách. Čipky boli malé, ale boli zdobené drahými kameňmi, perlami, a mali zlaté alebo strieborné výplne.
V neskorších rokoch bol jeden druh šperkov výhradne s perlami, ktoré boli všité na límec spolu s bielym konským vlasom. Trvalo veľa času, kým boli takéto šperky zhotovené a tak boli veľmi nákladné, preto bolo nutné takéto šperky používať s maximálnou opatrnosťou.

 


Šperky v iných kultúrach

Moje
webové stránky
 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka:
http://seniorka.szm.com
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíovia:
http://mikinka.czweb.org

  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz
 Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz

 Sedmičkári
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť| Obnoviť | Dopredu


Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 1.6.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz