Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Viktoriánske Pravidlá pytačiek a manželstvo

Viktoriánske obdobie je tiež považované za éru romantizmu. V týchto dňoch boli pytačky považované za tradíciu a boli populárne. Kráľovná Viktória a jej rodina boli idoly viktoriánskej spoločnosti, a to aj v prípade pytačiek. V spoločnosti sa stanovujú určité prísne pravidlá pre dvorenie a tie sa museli dodržiavať.
Zasnúbený pár zvyčajne uzavrel manželstvo. V manželstve bol majetok ženy automaticky prevedený do vlastníctva jej manžela. Viktoriánske dievčatá od samého začiatku boli dobre vyškolené a pripravené, aby sa stala perfektnou manželkou a matkou.
Žene nebolo nikdy dovolené ísť von sama bez pána. Ona bola vždy sprevádzaná nejakou staršou osobou a bolo nutné pre dievča, aby jej matka dovolila ísť von, musela sa vypýtať. Tak bol zaistený dohľad nad dievčaťom z lepšej rodiny. Žene nikdy nebolo dovolené ísť von v noci s pánom. jedná sa o veľa pravidiel, ktoré mali byť splnené.
Nižšie sú uvedené niektoré z pravidiel:
K žene sa musel muž správať ako gentleman.
Žiadne nečisté rozhovory sa nekonali pred slobodnou ženou.
Žena nemôže prijať muža doma, keď bola sama. Ďalší člen rodiny musel byť prítomný v miestnosti.
Nesmel byť žiadny fyzický kontakt medzi ženou a pánom, až po manželstve. Človek môže ponúknuť dievčaťu ruku, keď bola cesta hrboľatá. To bol jediný dotyk, ktorý bol prijatý medzi mužom a ženou, ktorý nebol s ňou zasnúbený.
Žena bola povolená niektoré slobody. Mohla flirtovať s vejárom, toto správanie bolo v protokole prijatého správania.
Slobodná dievčina sa nikdy nestýkala s mužom v noci. Muž nemôže zostať dlho v dievčenskom domove. To bolo považované za veľmi nezdvorilé.
Aj keď dievča vstúpilo do fázy pytačiek, nemohlo nikdy chodiť s pánom.
Ženy nejazdili samé v uzavretom kočiari s mužom, museli mať vždy doprovod staršej osoby.
Dievča by nemalo byť pozvané žiadnym gentlemanom do jeho domu.
Ak má muž nejakú snúbenicu, ako gentleman sa nebude obzerať po iných dievčatách.
Aj po vzájomnej náklonnosti pár nesmie mať sexuálne správanie.
Vo vzťahu inteligencie nebolo vôbec potrebné mať záujmy a postavenie v politike.

Viktoriánski ľudia boli veľmi opatrní na pytačky. Začiatok chodenia páru bol, keď mladí ľudia mali k sebe náklonnosť a začali spolu navzájom komunikovať. Ďalším krokom bolo ísť von na prechádzku a napokon uvedenie do spoločnosti. Horná trieda bola socializovaná na spoločenských akciách, zatiaľ čo nižšia trieda bola socializovaná na akciách, ako sú nedeľné bohoslužby cirkvi alebo pri večeri.
Potom, čo sa medzi mladými vyvinula vzájomná náklonnosť, ďalším krokom k posilneniu ich vzťah bol sobáš. Druhá fáza pytačiek bola angažovanosť. Mladý pár sa drží za ruky už aj na verejnosti, chodí na prechádzky sám, a takisto na vychádzky v jazde na koňoch. Snúbencom bolo umožnené stretnúť sa aj za zatvorenými dverami, ale iba pred súmrakom, teda cez deň. Muži sa správali  k snúbeniciam tak, aby nikdy nepoškvrnili ich povesť a česť.
Viktoriánske pytačky sa končili manželstvom, čo bola konečná fáza. Manželstvo medzi dvoma osobami bolo povolené iba ak sa pár plánuje vziať z rovnakej spoločenskej vrstvy. V manželstve
žena musela hrať a aj hrala úlohu poslušnej manželky a matky. Úloha ženy počas viktoriánskeho obdobia bola celkom odlišné od toho, čo je dnes.

Viktoriánska éra Svadba

Svadobný deň bol považovaný za najdôležitejší deň v živote viktoriánskeho dievčaťa. Dievčatá boli od samého začiatku učené vydať sa a mať rodiny. Manželstvo dievčaťa bolo niečo nové pre matku, čoskoro bude nevesta a bude mať svoju vlastnú rodinu.
Svadba a s ňou súvisiace veci sa konali podľa dávnych tradícií, ktoré sa dodržiavajú ešte aj dnes. Medzi mnohými vecami, ktoré ovplyvňujú mladú dievčinu bol aj výber dátumu svadby,  teda mesiaca a dňa, v ktorom by sa mohla vydať. Jún bol populárny mesiac pre uzatváranie manželstva, podobá sa rímskej bohyni Juno. Verilo sa, že bohyňa prinesie prosperitu a šťastie snúbeneckému páru práve v mesiaci jún. Jedným z dôvodov, prečo sa vziať v júnovom mesiaci bolo, že nevesta by porodila s najväčšou pravdepodobnosťou svoje prvé dieťa na jar, že je vtedy dostatok času na odpočinok pred zberom úrody. Viktoriánske nevesty boli poverčivé na svadobný deň.

Svadobné šaty

V 16. a 17. storočí dospievajúce nevesty nosia svetlozelené (znak plodnosti) šaty. Nevesta vo svojich dvadsiatich rokoch nosí na sebe hnedé šaty, zatiaľ čo staršie ženy nosili čierne. Od manželstva kráľovnej Victorie je biela farba tradičnou farbou šiat. Čoskoro viktoriánskej šaty sa vybavené živôtikom, malý pás a široká sukňa a sú vyrobené z  hodvábu, saténu,  kašmíru, ľanu, tylu, čipky, gázy.
Závoj bol z jemnej gázy, čistá bavlna alebo ľan. Závoje boli pripevnené diadémom kvetov, zvyčajne oranžové kvety pre nevestu. Šaty pre nevestu mali doplnky ako napríklad krátke biele rukavičky, vreckovku s iniciálami dievčenského mena, vyšívané hodvábne pančuchy, topánky bez podpätku zdobené s páskami na priehlavku.
Počas stredných rokov viktoriánskej éry, keď zbohatla aj stredná vrstva svadobné šaty sú už brané a videné ako symbol spoločenského postavenia. V neskorších rokoch prišli do módy veľké rukávy. V prípade, že manželstvo bolo v kostole, museli mať svadobné šaty vlečku rovnakej dĺžky ako bol dlhý závoj.
Závoj môže byť z čipky alebo hodvábneho tylu. Od roku 1890 zakrývanie tváre závojom nevesty nemuselo byť. Vdovy sa znovu vydávali v skorej a strednej viktoriánskej dobe, na svadbe mali perlové, levandulové alebo saténové šaty lemované pštrosími perami, nemali družičky, žiadny závoj a žiadne pomarančové kvety.
Šperky sú dôležitým prvkom svadby. Diamanty boli vždy obľúbené šperky pre svadobné obrady. Keď boli biele šaty v móde, tak boli zdobené v kombinácií periel a diamantov. Kto mal diamantový diadém, ten tak prezentoval aj bohatstvo. Táto bižutéria bola tradične darovaná, venovaná manželom svojej nastavajúcej manželke.
V raných rokoch, ženích mal na sebe redingot modrej, morušovej alebo bordó a kvetinovú ozdobu na golieri. 1865, Kabáty mali zvláštnosť a to zastoknutý kvet vo vrecku. Vesta, biele nohavice z jelenice farby levandule. Do polovice voktoriánskej doby šatôčky a kabáty sa málokedy nosili. R.1886 muži začali nosiť perlové farebné rukavice s čiernou výšivkou. Čiernej farby cylinder bolo povinnosťou nosiť v priebehu viktoriánskej doby.
Do konca viktoriánskej éry, boli svadby dovolené vo večerných hodinách, dnes sa sobášia najviac v popoludňajších hodinách u nás na Slovensku. Otec nevesty bol oblečený ako ženích a mládenci podľa dennej doby pre svadobný obrad.r> Šaty družičiek museli byť krásne, stali sa súčasťou odevu nevesty po svadbe. Družičky zahalili hlavu nevesty krátkym bielym závojom s diadémom tesne pod bedra. Ak svadba bola doma, potom závoj nebol nutný.
V polovici rokov viktoriánskej éry, biela farba išla z módy, bola nosená v zlúčení s inými farbami. Do roku 1898, museli nosiť družičky šaty iné ako mala šaty nevesta. Deti tvoria neoddeliteľnú súčasť svadby. Dievčatká budú nositeľkami kvetov a závoja a ak boli staršie, hrali rolu junioriek družičiek.
Dievčatá mali šaty z bieleho mušelínu zviazané stuhou - šerpou farebne zodpovedajúcou ich pančuchám a topánkam. Chlapci sa obliekli do zamatovej bundy, krátkych nohavíc a guľatých golierikov bielizne pripevnených veľkými motýlikmi, mašľami. Obleky boli farby: čierna, zelená, modrá alebo červená s dokonale zodpovedajúcimi klobúkmi.
Všetko bolo spoločensky určené, čo by mali  nosiť oblečené matky, ženy, hostia. Počas dennej svadby, hostia nosili kostýmy, zatiaľ čo matky a iní ženskí rodinní príslušníci nosili toalety ako na recepciu. Bolo nutné, aby všetky ženy nosili klobúky do kostola, ale nebolo to povinné, ak bola svadba doma. Čierna farba bola považovaná za ideálnu farbu pre matku nevesty v neskorších rokoch.

Svadobný obrad

Svadobný obrad sa konal buď doma alebo v kostole. V roku 1850, svadby boli takmer vždy v kostole, a to bolo zvykom používať farnosť nevesty. Kňaz a farský úradník boli účastníkmi svadby. Po obrade pár podpísal svoje meno vo farskom registri v sakristii. Nevesta podpísala jej rodné meno. Kvety zdobia kostol, výzdoba rástla a stala sa časom prepracovanejšou, od paliem v kvetináčoch s girlandami ku kvetom.
V Anglicku nevesta a jej svadobní hostia chodil do kostola po koberci vysypanom kvetmi, aby mala zaistenú šťastnú cestu životom. Pre bohatšie, bol symbolom šťastia sivý kôň, ktorý ťahal svadobný koč. Kostolné zvony boli rozhúpané ako pár vstúpil do kostola, a to preto, aby ľud dostal na vedomie, že sa koná svadobný obrad, ale aj preto, aby zastrašil všetky zlé sily číhajúce v okolí.
Snubný prsteň bol väčšinou prostý zlatý krúžok s iniciálami manželov a dátum ich svadby vyrytý dovnútra. Vyrýval sa dvojitý kruh čo bolo považované za šťastie, všetci zlí duchovia tým boli odohnaní.
Niektoré pravidlá týkajúce sa manželstva boli striktne dodržiavané vo viktoriánskej dobe. Bolo nezákonné vziať si za ženu sestru zosnulej manželky, jej milovanej sestry. Mohli si vziať z rodiny bratranca či sesternicu, ale postoje sa zmenili na konci 19. storočia, a toto sa stalo odsudzované.
Viktoriáni boli povzbudení zobrať si partnerov iba z tej istej triedy. Mohli by si zobrať vyššie postavených, ale nie si vziať niekoho z nižšej vrstvy.
Žena vstupujúca do inštitútu manželstva musela byť vybavená venom. Manžel musel preukázať, že by mohol podporiť jeho novú nevestu v životnom štýle, na ktorý bola zvyknutá.
Nevydatá mohla zdediť peniaze a majetok po tom, čo dosiahla vek 21 rokov, ale raz vydatá, všetko zdedil manžel. Žena nemôže mať vôľu pre jej vlastný osobný majetok, pretože kontrola nad majetkom bola v moci jej manžela, mohol nakladať s majetkom akým spôsobom sa mu páčilo, aj jeho nemanželské deti.
Viktoriánske svadobné torty
Boli všeobecne tri koláče, jedna veľká tortu a dva menšie koláče, jedna pre novomanželov. Najväčšia torta bola daná hosťom a bola tmavá, bohatá, ovocná, ku tomu zvitky koláčov ozdobených pomarančovými kvetmi a iné ozdobné veci na ňom. Koláč manželského páru na strane druhej bola jednoduchá svadobná torta. ktorá bola čisto biela.

Viktoriánske svadobné dary v predvečer sobáša

Rozlúčka so slobodou znamenala pre nevestu čas očakávania svadby. V tejto chvíli je nevesta hýčkaná darčekmi a náklonnosťou svojich priateľov a rodinou. Takéto rozlúčkové večierky sa začali konať okolo roku 1890. Takýto zvyk sa vyvinul z predchádzajúcich čias, keď menej bohatý otec nemohol poskytnúť veno - peniaze, alebo otec nevesty odmietol dať veno, na znamenie nesúhlasu s manželstvom. Boli to okolnosti, že priatelia sa schádzali a dávali dievčaťu dary alebo peniaze namiesto vena a ukázali týmto počinom ich podporu neveste - kamarátke pre jej rozhodnutie vydať sa a mať právoplatne uzavreté manželstvo - svadbu. (U nás na Slovensku tak nosili susedia, známi, rodina, priatelia rôzne poživatiny, ingrediencie na zákusky a koláče, kuracinu, sliepky, husi, kačice, aby pomohli neveste so svadobnou hostinou a zato dostali po svadbe "výslužky", zákusky a zo svadobných koláčov... bolo zvykom vtedy prinášať dary neveste a to z oboch svadobných rodín a budúce družičky mali za úlohu chystať svadobné pierka pre družbov).

Svadobná rozlúčka bola príležitosť, kedy priatelia rádoby - nevesta sa stretol a oslavuje radostné okamihy života. Vzhľadom k tomu, na stretnutie priateľov nevesty bol ideálny čajový večierok. Čajové posedenia boli populárnym  fenoménom vo viktoriánskej dobe. Spolu s čajom sa podávali sendviče, koláče, taštičky, atď., ktoré sa podávajú i dnes.
Dary pre nevestu od jej priateľov a príbuzných boli na svadbu a oslavu budúceho manželského života.
Viktoriánska "Tea party" sa stala známou pre svoju útulnú a osobnú atmosféru, to bola príležitosť na oslavu nevesty a jej blízkych priateľov. Miesto pre svadobné dary bolo nevyhnutné. Viktoriánska svadobná rozlúčka so slobodou bola osobná záležitosť, buď sa konala v dome nevesty alebo u niektorého z blízkych priateľov domu. Väčšinou všetky svadobné rozlúčky boli konané u nevesty. Ďalším faktorom, ktorý bol dôležitý v svadobnej rozlúčke so slobodou bolo obdobie, kedy sa svadba mala konať. V prípade, že manželstvo bolo v jesennom alebo zimnom období, potom viktoriánska svadobná rozlúčka sa konala v blízkosti ohniska, ktorý pridal na kráse osláv. Ak svadba bola v lete, potom svadobné rozlúčky sa konali v areáli záhrady. To znamená, že svadobná rozlúčka vo viktoriánskom období bol spôsob, akým sa dávalo neveste najavo povzbudenie, aby vstúpila do stavu manželského a stala sa vydatou ženou.

 

Viktoriánska hudba

Vo Viktoriánskej dobe (1830) sa predovšetkým hrá na verejných miestach, ako napríklad v parkoch. Bohužiaľ, staršie hudobné sály vytlačila existencia mestského rozvoja. Existovali salóniky kde sa ponúkali nápoje a mohlo sa spievať aj hrať a tu sa konali malé koncerty. Avšak, v polovici devätnásteho storočia sa stavali nové koncertné siene po celom Londýne. Mesto sa rýchlo stalo miestom, kam bolo možné ísť počúvať niektoré novšie skladby a hudobné orchestre, čo mnoho ľudí využívalo na pravidelné návštevy, stretnutia.
1850 došlo k posunu v tom, že bola hudba v móde a stala sa populárnou vo všetkých vrstvách obyvateľstva, bol to čas, kedy boli v popredí staršie ľudové piesne. Moderná muzika pomerne často mala humorné texty piesní, čo sa takisto páčilo širokým vrstvám obyvateľstva a tešilo sa popularite. V každej hudobnej sále bol k dispozícií klavír, ktorý bol najobľúbenejším nástrojom vyšších a stredných vrstiev.  Ľudia z Londýna mali silnú túžbu po ľahko dostupnej forme zábavy, akou je hudba.
Hudobné sály boli často preplnené a nemali dostatočnú kapacitu pre veľký záujem o túto formu zábavy. Hudobníci  a hlavne umelci speváci dokázali  u svojho obecenstva udržať spontánnosť a stálu pozornosť.  V obľube boli kabarety,  ktorých návštevnosť bola veľmi veľká a jedným z najpoprednejších a najpopulárnejších hudobných umelcov viktoriánskej doby bol Stephen Foster, ktorý písal a hral. Ešte aj okolo roku 1870, boli jeho piesne stále populárne i s niektorými spevákmi. Toto bol jeden z prvých počinov v histórii, kedy umelci uzatvárali zmluvy, kde boli uvedené originál skladby skladateľov a svoju hudbu mohol hrať iba on bez povolenia.

Stephen Foster

 

Slávne osobnosti, ktoré zomreli na tuberkulózu

Hudba a hudobník vo viktoriánskej ére

Viktoriánska éra je známa pre svoje úspechy takmer vo všetkých sférach života umenia, literatúry, poézie, hudby a tak ďalej. Obdobie rokov 1837-1901 má obrovský význam v dejinách Európy. Hudba nebola ignorovaná v dobe rozkvetu umenia a literatúry. Avšak, profesionálne hudobné skupiny ako také nevznikali, ľudia mali len obmedzené metódy na reprodukciu zvuku. To bolo na počiatku viktoriánskej éry, tj. v roku 1830, že hudba ako zábava sa šírila a prekvitala v salónikoch. Pôvod hudobnej siene vo viktoriánskom Anglicku možno vysledovať v starších salónoch, kde boli poskytnuté všetky druhy zábavy. Salón bola miestnosť na prezentovanie spevu, tanca, herectva, komédie, divadelných hier a drámy atď. a všetko sa to konalo v týchto salónoch, kde bol vysoký vstupný poplatok. Do polovice 19. storočia sa začali stavať koncertné siene v Londýne. Toto obdobie je tiež svedkami vzniku profesionálnych skladateľov.
Hudobná forma v týchto hudobných sálach pochádza z tradičnej ľudovej piesne. V r.1850, piesní a klavírnych skladieb bolo zakúpených vo veľkom meradle. Komické opery - dvojica Gilbert a Sullivan  - boli veľmi populárne.
Prilákať dav bolo funkciou hudobných sál. Populárnymi boli skladatelia, hudobníci a speváci ako Stephen Foster, Karel Eduard Horn, spevák, basgitarista a skladateľ, Thomas Moore tiež zložil niekoľko dobrých kúskov. Hudba bola v podstate modernej a humornej povahy. Viktoriánska hudba bol odklon od starých noriem a vzorov, bola jednoduchá. V neskoršom období orchestre sa stali zložitejšie a na trhu sa objavovali sofistikovanejšie klavíry.
Ženám, ktoré mali kedysi zakázané hrať na hudobné nástroje a hlavne na verejnosti je daná voľnosť, aby tak robili. Hudba mala vplyv aj na prehlbovanie vzťahov v sociálnej sfére vo viktoriánskom Anglicku. Termín "Glee - kvarteto", bola pieseň pre štyri sólové hlasy, čo sa stalo hlavnou zložkou anglickej opery v neskorších rokoch. Cirkevní hudobníci takisto skladali väčšinou "glees" - pre štvorhlasy, kvartetá.
 

 

Viktoriánske tance

Walz
Waltz priniesol tanec vo dvojici, ktorý bol tiež známy ako uzavretý tanec. V tomto tanci ľudia tancujú ruka v ruke.

ENGLISH WALZ

http://www.youtube.com/watch?v=4tn94Qm2zaA

Polka
Polka bola forma ľudového tanca. Tento druh tanca sa stal veľmi populárny. V tomto pary slúži k víreniu ako v sále. Pôsobilo to ako naháňanie sa, skákanie s niektorými roztopašnými krokmi.

tanec Polka Našim Děvám

http://www.youtube.com/watch?v=9L3p26TsBiI

Mazurka
Jedná sa o poľský ľudový tanec, to bolo tiež párový tanec.
 

Mazurca

http://www.youtube.com/watch?v=aib_NTuZi-o

Polonéza 2011

http://www.youtube.com/watch?v=W0BkIg8qDoY

Štvorylka
Najviac populárna forma tanca. Tieto formy tanca boli konané takým spôsobom, že formácie boli urobené do štvorcov a liniek. Tanec tancovaný obvykle štyrmi pármi a zložený z niekoľkých dielov.

Les Lanciers - francouzská čtverylka / LENTILKY Rakovník

http://www.youtube.com/watch?v=RIibgogFNT4

Valčík
Bol to valčík, ktorý bol v popredí záujmu tanečníkov a mal veľkú popularitu hlavne vo vyšších kruhoch, no mal aj množstvo kritikov.

The Most Beautiful Waltz Music

http://www.youtube.com/watch?v=FaxTRX9oAV4

Grupo Caliente - Viedensky valcik

http://www.youtube.com/watch?v=lvzKj6EoofM

Tanec bol spojený s množstvom vzrušenia, zábavy a milostných románikov. Spoločenský tanec je niečo, čo dosiahlo vrchol vo viktoriánskej ére, spoločenské tance sa stali niečím, čo združovali všetky generácie, ktoré sa bálov zúčastňovali, od najstarších po najmladších. V priebehu času sa tanec stal menej vzrušujúci a menej očarujúci. Postupne sa málo ľudí združovalo kvôli tancu.

Keď sa hovorí o tanci, oblečenie bolo veľmi dôležité.

Viktoriánske Postele

Doslova a do písmena elitná zbierka starých viktoriánskych postelí je stále veľmi populárna aj v dnešnej spoločnosti a nielen v Anglicku, ale po celom svete. Faktom je, že ľudia sa dnes viac zaujímajú o luxusný tovar, ktorý ponúka pohodlie a prispieva k elegantnému dekóru, ako to bolo vo voľakedajšej viktoriánskej spálni. Každý mladý pár, ktorý si kupuje svoju spálňu po uzavretí manželstva, považuje práve ju za miesto, kde sa im spolu najviac páči. Práve spálňa má spĺňať po celodennej práci miesto, kde sa človek cíti pohodlne, kde môže v tichu oddychovať, relaxovať a snívať aj s otvorenými očami. Je to miesto, kde môže byť nielen pohoda, ale aj luxus, keďže to je miesto, kde načerpáva nové sily do ďalšieho dňa života. Preto mladým ľuďom najviac záleží na výbere svojej luxusnej spálne a niet sa čo čudovať, je to najdôležitejšie miesto pre človeka nielen po citovej stránke. 
Tak prečo nie dať vašej spálni bytové zariadenie s nádychom a čarom viktoriánskej doby?
Všimnite si, že súčasné, moderné a nadštandardne veľké postele sú skutočne prevzaté z viktoriánskej éry.
Rozdiel je však v tom, že počas tejto doby boli vyrezané postele z najvyššie kvalitného dreva, ktoré pretrváva storočia, čo sa o dnešných posteliach a nábytku u nás vôbec nedá tak jednoznačne povedať, hoci dizajnom majú podmanivý vzhľad tejto doby. Dajú sa urobiť súkromne, no sú to veľmi veľké peniaze pre mladé novozaložené rodiny, aby si mohli dať takéto postele vyrobiť u súkromného majstra. Najlepšia investícia mladých je, keď si svoju spálňu vytvoria podľa svojich predstáv. Spálňa s kusom nábytku viktoriánskej doby upozorňuje tak na vkus a štýl, ako aj na eleganciu. Doplnky dokážu tento kus nábytku vyzdvihnúť do popredia, hlavne návlačky na periny a vankúšiky.  Tým sa stáva miesto oddychu útulným. Na internete je množstvo ponúk z predajní nábytku a nájdu sa tam aj štýlové postele, ktoré majú prijateľné ceny pre mladých novomanželov.
Určite sú tam aj ponuky predaja starožitných postelí viktoriánskeho štýlu, pokiaľ by ste hľadali práve takúto posteľ, verím tomu, že by ste ju aj našli v ponuke. Aj dnešní výrobcovia robia postele uvedeného štýlu a boli navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám a cenovému spektru zákazníkov. V mojich časoch boli v ponuke postele a skrine so zaoblením, takže ak aj niekto spadol, nerozbil si čelo, či inú časť tela, ako si môže rozbiť na ostrých uhlových hranách rovného nábytku.

  Viktoriánske prikrývky

Mäkký, prešívaný materiál  a keď k nemu pridáte mäkké melodické tóny hudby vašich sŕdc, ktoré a prenesú do izby, tak sa zlepšia vaše relaxačné chvíle. Tak možno povedať o prikrývkach v spálni.
Už ste niekedy chceli dodať osobitný nádych vašej spálni, teda dekor?
Viktoriánske srdcové prikrývky -  deky a viktoriánska srdcová posteľná bielizeň vám ho určite vytvorí. Vzory na týchto prikrývkach sú prosto "pastvou pre oči" na pozeranie. Pokiaľ radi trávite svoj čas vo svojej izbe, tak potom viktoriánske prikrývky sú presne to, čo potrebujete, aby vaša spálňa dostala "glanc a aj šmrnc."
Narazíte na širokú škálu patchworkových vzorov a štýlov, ktoré sa líšia od obdobia k obdobiu nielen podľa nálady, ale aj obdobia každého mesiaca roka  a keď ich vidíte, tak môžete zápasiť akurát tak s množstvom financií v peňaženke. Pokiaľ teda máte záujem mať štýlovú viktoriánsku spálňu, tak množstvo motívov z rôznych kútov sveta vás určite navodí k motívu a farebnému tieňovaniu, ktoré sa vám najviac páči a je pre vás ideálne, pokiaľ chcete mať naozaj tradičnú viktoriánsku spálňu. Máte možnosť pestrých kombinácií vzorov a farieb príslušenstva spálne, ako sú periny a vankúšiky. Ku tomu je aj pestrý výber doplnkov ako sú dečky na stolíky, prestoerani, volániky na posteľ, prešívané vzorové obrusy a podobne.
Tak prečo by ste si nevytvorili dojem vyrovnanosti, pohody a krásy, ktorý vám pomôže k uvoľneniu ducha práve vo vašej najcennejšej miestnosti v dome, v spálni a nepridali tie krásne, detailné posteľou inšpirované viktoriánske časy, kde budete hýčkaná v oblakoch bielych, ružových a modrých kvetov, v pruhoch farby dúhy a mäkkosti prikrývky? Budete mať toľko odtieňov a farieb na výber, budete mať z čoho vyberať a pocit krásna vás bude inšpirovať aj povzbudzovať!
Vaša predstava sa naplní a budete mať každý deň sviatok, keď si ľahnete do vysnívanej viktoriánskej postele so srdiečkovými kvetinkovými návlečkami. Bez ohľadu na veľkosť vašej postele, už či bude dievčenská alebo manželská, máte možnosť, kúpiť si doplnky do svojej izby a tým pridáte iskierku do vášho života nielen pre dekoráciu, ale navyše extra teplo a pohodlie. Takže, ak ste milovníkom viktoriánskych motívov, neváhajte kúpiť si niektoré z  veľkých lôžkovín a deky a uvidíte, ako to bude dodávať vo vašej izbe štýl a jednoduchosť o ktorej ste vždy snívali.

Sexuálne represie vo viktoriánskej dobe

Viktoriánska éra bola doba tvrdých obmedzení na sexualitu všetkých ľudí, najmä žien. "Kult pravého ženstva" diktoval, že pokora, čistota a zbožnosť boli znaky dámy. Jediné ženy považované za hodné manželstva boli tie, ktoré sa zdržali pohlavnej aktivity. Čo znamená, že ženy nesmú hovoriť o sexe a ani nechcú mať sex. Jednalo sa o spoločenské tabu. Tak sa sexuálne represie doslova pretekali.
Mladé dievčatá musia byť vo svojich domoch, pričom ich sledovali matky, aby robili a nie blúdili, nečistá žena by nemala byť schopná nájsť si manžela. Vo viktoriánskej ére jedinou povinnosťou žien - a jediným prostriedkom pre získanie rešpektu v celej spoločnosti bolo vydať sa, udržiavať dobrý domov a mať deti. Zo spoločenského hľadiska je jediný dôvod, prečo má mať sex dáma, a to, aby plodila potomkov. Tešiť sa a mať radosť zo sexu bolo nemysliteľné!
Manželský sex bol videný ako hanebná nutnosť manželského života. Nielen muži, ale aj ženy spali v oddelených spálňach, aby sa zabránilo pokušeniu na intímny, fyzický styk. Fyzická intimita za účelom zábavy, na to sa hľadelo "zhora", väčšinou to bolo považované za hriech proti Bohu a Cirkvi.
Antikoncepcia
bolo ďalšie tabu, bola považovaná za anti-náboženskú. Takže abstinencia bol jediný spôsob, ako predchádzať a regulovať pôrody detí.
Aj keď muži tiež boli tlačení ovládať svoje prirodzené inštinkty, boli považovaní za príliš slabých na to, aby sa ovládali a to vedie k rozkvetu prostitúcie. The Lancet Medical Journal v roku 1887 odhaduje, že je cca. 80000 prostitútok v Londýne, tj z celkového počtu obyvateľov cca. 2400000, takmer 3% sú prostitútky. Prostitúcia alebo "whoring" boli dlho považované za škodlivé pre Ríšu, až do viktoriánskej doby nemala žiadne zvláštne miesto vedľa rúhania, opilstva alebo iných verejných porúch.
Masturbácia, alebo to, čo bolo nazvané "onania" sa ukázalo ako naozajstná epidémia, a to najmä u detí. Zdravotná a morálna kampaň bola vedená okolo sexuality detí. Rodičia, pedagógovia, lekári boli upozornení na vypátranie stôp detskej sexuality cez nespočetné množstvo kontrolných techník a po zistení, sú predmetom zdanlivo nevyčerpateľných niekoľkých nápravných opatrení. Je však potrebné tiež poznamenať, že na rozdiel od predchádzajúcich období, ktoré ignorovali sexuálne napätie a tendencie prevládajúce v spoločnosti, viktoriánska éra ich vytiahla a vyniesla na povrch, teda na oči verejnosti, čo viedlo k uvážlivejšej forme sexuality v ríši. Vyústilo to však  vývojom do stavu, aký je aj dnes, feminizmus, sexuálna sloboda 20.storočia, zhýralosť.

 

Viktoriánska doba - Potrat

Potrat znamená ukončenie tehotenstva odstránenie alebo vypudenie plodu alebo embryá z maternice, čo má za následok, alebo v dôsledku jeho smrť. Prax potratov možno vysledovať aj niekoľko rokov, a preto nie je nový koncept. Tieto potraty sú známe tým, že boli vykonané za použitia techník, ktoré poškodili alebo mali za následok smrť ženy podstupujúcej potrat.
Počas viktoriánskej éry, potraty boli považovaná za nezákonnú činnosť, ale boli na dennom poriadku. Potraty boli považované za formu opatrení antikoncepcie u pracujúcich žien. Avšak, používanie antikoncepcie nie je povolené vo viktoriánskej spoločnosti. Potraty boli vyhlásené za nezákonné prvýkrát v roku 1803 a neskôr boli prísne zákony, ktoré priniesli do platnosti obmedzenie nekalých praktík. Tresty boli udelené tým, ktorí boli uznaní vinnými z činnosti, ako je potrat. Tresty za normálnych okolností boli tvrdé, aj niekoľko rokov vo väzení.
Vplyv zákonov o potratoch bol viac či menej nestabilnej povahy. Počas 19. storočia, lekári, kňazi a sociálni aktivisti v Anglicku boli na podporu úplného zákazu potratov. Zákony o potratoch, ako činoch proti aktu osoby v roku 1861 boli schválené britským parlamentom. Tento akt dal zákaz potratov, a bol tak účinný pri realizácii, že ostatné krajiny prijali podobné zákony.
Ako súčasť systému všeobecného práva, boli potraty považované za nezákonné vo viktoriánskom Anglicku, po pohybe plodu je signál života dieťaťa pre jeho budúcu matku. No napriek presadzovaniu zákonov o potratoch, potraty boli veľmi časté vo viktoriánskom Anglicku.

 

Viktoriánske cudzoložstvo

Vo viktoriánskej dobe bolo manželstvo nie tak romantické a rozprávkové, ako je znázornené v mnohých románoch. Naopak, láska hrá veľmi malú úlohu vo väčšine manželstiev, ktoré sa odohrali. Angažovanosť bola uzavretá, manželstvo bol v istom zmysle obchod, a tam boli všeobecne uznávané pravidlá a pokyny k nasledovaniu.
Rozvod bol veľmi drahý, to bolo veľmi ťažké finančne zvládnuť. Ženy a muži zostali v nešťastných manželstvách z mnohých dôvodov. Mnohí zostali osamelí od rozvodu kvôli odsudzovaniu rozvedených žien. Boli považované za spoločenské tabu.
Nerovné postavenie žien k mužom je zvýraznené v rozvodových zákonoch, a to prostredníctvom nerovných okolnosti, ktorými bol rozvod udelený. Muž sa mohol rozviesť so ženou iba z dôvodu cudzoložstva. Napriek tomu žena musela preukázať, že jej manžel sa dopustil cudzoložstva v kombinácii s krutosťou, bigamiou, incestom alebo sodomiou (manželstvo). Nerovné postavenie žien k mužom sa prejavilo aj cez to, ako súdy klasifikovali vydaté a slobodné ženy.
Keď sa žena vydala za viktoriánskeho muža, práva ženy boli legálne odovzdané do vlastníctva jej manžela. Toto postavenie manželstva žien z právnej subjektivity bolo známe ako kamufláž. Nevydatá bola známa v zákone ako feme only (jediná žena), vydatá žena ako feme Couvert (vzťahuje žena)
Manželského Príčiny zákon z roku 1857 umožňuje rozvod - divorcebut, ale  len v obmedzených prípadoch. Ukladá manželom dvojité štandardy. To umožňuje mužom rozvod z dôvodu cudzoložstva, ale nie ženy. Bol to ten druh situácie, ktorá existovala vo viktoriánskom Anglicku, kde boli rôzne súbory pravidiel aplikované na mužov a ženy. Cudzoložstvo bol prijateľný dôvod k rozvodu pre mužov, ale nie pre ženy.
Rozvod bolo ťažké získať, jediným prijateľným dôvodom k rozvodu bola nevera, a dokonca potom to bol len pre mužov na to pádny dôvod pre rozvod. Ženy by mohli použiť cudzoložstvo ako výhovorku, aby sa rozviedli so svojím manželom, ale ona tiež mala doplniť z nejakého dôvodu preukazujúc, že jej manžel sa dopustil incestu, bigamie, alebo nadmernej krutosti.
Aj keď to bol dvojitý štandard, dôvodom pre to bol: ľudia to videli tak, že muž sa postará o manželku, a mysleli si, že ich vernosť by ženám nemala vadiť, ženy na druhej strane, keď boli pristihnuté pri podvádzaní, boli považované za osoby, ktoré nerešpektujú starostlivosť o ich manžela. To dokazuje pretrvávajúca nerovnosť medzi mužmi a ženami vo viktoriánskom Anglicku. Muži boli videní ako ochrancovia svojej manželky, zatiaľ čo ženy boli považované za závislé.
Zákony boli upravené v polovici 19. storočia, aby bol rozvod prístupnejší pre mužov aj ženy, ale to bolo ešte málo. Ženy videli manželstvo ako spôsob, ako získať nezávislosť na rodine a začať nový život, aj keď boli ich manželom poskytnuté všetky výhody.
Rozvod bol veľmi drahý, ale znamenalo to stratu bohatstva a majetku. Vzhľadom k tomu, nahromadené z generácie na generáciu pomohlo k posilneniu rodinnej línie, rozvod nebol ani ekonomicky či spoločensky prakticky. Rozvod by zaručil, že rodina stráca niečo zo svojej sily a vplyvu tým, že sa majetok a bohatstvo rozdelí. Tak bolo cudzoložstvo dôležitým dôvodom k rozvodu a je kľúčovým prvkom v rôznych viktoriánskych románoch.

 

 http://svabask.unas.cz
http://svadbaa.unas.cz
http://victorian-era.org

Moje
webové stráky 
Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezm? :
http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Ve?k?noc: http://velkanoc.ic.cz
Svadba: http://svadbask.unas.cz
Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Cintor?:
http://cemetery.zaridi.to
B?iky:
http://svetbabik.czweb.org
Slovania: http://slovania.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
J?ska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Pani Pr?oda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Ve?k?noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Moji ps?ovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horn?Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
R?ioamat?stvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
M?ra ako r?io:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan r?ioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog J?ska noc a in?
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
Webové stráky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
Sedmi??i:
http://rannisedmicka.ic.cz
Pr?a die?a?a:
http://dieta.czweb.org
Späť| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 13..5.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz