Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Viktoriánska väznica

V čase doby viktoriánskej boli veľké obavy  z rastúcej kriminality. Viktoriánci boli pevní zástancovia trestu pre zločincov, spoločné tresty vrátane dopravy čo predstavovalo zaslanie páchateľov do Ameriky, Austrálie alebo Van Diemens Land (Tasmanie). V roku 1830  sa Austrália sťažovala, že oni nechcú byť krajinou pre zločincov Británie. Tak sa angličania sústredili na nové riešenie väzníc. Do začiatku viktoriánskej doby bolo postavených veľa nových väzníc a staré boli prestavané. Victorianci mali pocit, že ak budú vysoké tresty, tak to bude ako odstrašujúci príklad a ľudia sa budú chcieť vyhnúť tomu, aby boli poslaní do väzenia. Väznice v tejto dobe boli vlhké, nezdravé, nehygienické, preplnené. Väčšina z nich bola často v starých budovách, ako sú staré hrady. Jedlo bolo zlé a ku tomu maximálne nepríjemné podmienky. Všetky druhy väzňov - mužov, žien, detí, duševne chorí, vážni zločinci, drobní zločinci, ľudia čakajúci na trestné konanie boli zmiešaní bez rozdielu. Každú väznicu riadil väzenský dozorca jeho vlastným spôsobom, on vymyslel pravidlá.
Akonáhle bol väzeň vo väznici, tak musel odpykávať svoje zlé činy a vlastné chyby. Väzni mali mnoho činností, pri ktorých trávili svoj čas. Väznice nemali iný účel, len snahu o vykonanie trestu. Niektoré väznice držali väzňov v izolácii a v samotkách, aby mohli rozmýšľať o svojich hrozných činoch a ľutovať to, čo svojimi činmi spôsobili. Niet divu, že mnohí zošaleli v rámci tohto systému.
Roku 1850 mnohí zločinci boli už notorickí zločinci a jednoducho nemali strach z toho, že sa dostanú do väznice znova. Tichý systém - Silent System. V roku 1865 bol nový zákon o väzenskej službe a námestník riaditeľa väzenskej služby Sir Edmund du Cane sľúbil verejnosti, že väzni dostanú ťažkú prácu, stály trest, a tvrdé lôžka. Účelom tichého systému bolo zlomiť vôľu odsúdených dlhou a nezmyselnou tvrdou prácou. Preto boli nastavené demoralizujúce úlohy ako napríklad: otáčanie kľuky, chôdza do kolečka dokola - treadwheel alebo oddeľovanie prameňov lán a podobne (po našom povedané "šikana". To sa zmenilo v roku 1902, kedy bolo zakázané šľapanie dokolečka (treadwheel.)

 "Dlhová väznica"
viktoriánskej doby v Anglicku

Ľudia boli znepokojení kvôli právam a poriadku vo viktoriánskej Británii. Viktoriánska doba nebola nijako tolerantná k trestnej činnosti. Ľudia verili, že len trest môže slúžiť ako riešenie problému rastúcej kriminality. Počet odsúdených zločincov sa zvýšil tak prudko, že sa rozhodli, že väznice sú jedinou a  najlepšia formou trestu.
V rokoch 1842 a 1857 bolo postavených 90 väzníc. Charles Dickens opisuje život v týchto väzniciach vo svojich dielach ako veľké očakávania. Vo viktoriánskom Anglicku dlh nebol nič menej ako zločin. Dlžníci boli poslaní do väzenia, dokiaľ neboli schopní splácať svoje dlhy. Títo boli nazývaní "dlžníkmi väznice", čo bola zvláštna forma trestu. Uväznenie na neurčitý čas bol spôsob trestu. Niekedy odsúdení išli do väzenia aj so svojimi rodinami. Rodinní príslušníci však boli voľní a mohli kedykoľvek prísť aj odísť podľa svojho želania. Preto sa vo väznici rodili aj deti a aj tam povyrastali. 
Väznice boli plné vší a bĺch, potkanov. Väzňom boli upierané základné životné potreby ako je jedlo, voda a oblečenie. Hovorí sa, že tieto miesta boli veľmi špinavé a prašivé, že asi 25% väzňov zomrelo v dôsledku týchto hrozných životných podmienok.
Dlžníci boli väznení a mučení pre radosť a potešenie veriteľov. Keď ostatné krajiny Európy mali úpravy obmedzujúce odňatie slobody na termín do 1 roka za  dlhy, Anglicko nemalo taký zákon. V roku 1842, bolo zistené, že niektorí dlžníci sú vo väznici viac ako 30 rokov. V r 1869 bol uvedený do života insolvenčný zákon, ktorý zrušil väznenie dlžníkov.
(No veď u nás dnes sa vysporiadavajú s dlžníkmi tým, že im zoberú všetok movitý aj nemovitý majetok a vyhodia ich na ulicu, ako prašivých psov. A pritom zlodejov trestajú prísnejšie ako vrahov, vrah dostane 5 rokov za vraždu a zlodej 12 rokov (ľudský život nemá v dnešnej dobe hodnotu, ale peniaze a mamon si mocní vyzdvihli na piedestál vysokej ceny, pre ktorý sa zbohatlícke rite tlčú hlava nehlava. To sa netýka mafiíí, ktoré majú kopu peňazí nazbíjané a môžu platiť drahých právnikov, obhájcov, tých vláčia po súdoch a súdia dlhé roky a konečný verdik padne aj po 10-15 rokoch.)Moje
webové stránky
 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka:
http://seniorka.szm.com
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíovia:
http://mikinka.czweb.org

  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz
 Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz

 Sedmičkári
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 1.6.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz