Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Masívny stôl ako jedna z najdôležitejších častí v miestnosti...

 Viktoriánsky štýl
Dizajn domov a interiérov, éra dizajnu tapiet v domoch

Ako vieme, tak viktoriánsku dobu začala kráľovná Viktória nástupom k moci v roku 1837 a pokračovala dlhý čas, až do roku 1901. Tento vek bol svedkom širokej škály pohybov, ako je priemyselná revolúcia, zmeny v sociálnom postavení, umelecké štýly. Tiež architektúra bola inšpirovaná z mnohých štýlov, ako je asymetrický, rovný, lemovaný, uhlový ap. V tejto dobe, v dôsledku priemyselného pokroku a robenia vecí strojmi, sa stáva nový štýl bežným javom v každom dome. Keďže výrobky mohli byť poskytnuté aj strednej vrstve obyvateľstva, viktoriánsky štýl bol prosto vyhlásený. Čerpal svoju inšpiráciu z mnohých štýlov, ako je, gotický, neoklasicistický, renesančný - anglický, francúzsky, taliansky. Jedna z najkrajších vecí na tejto ére bola, že štýl minulosti a súčasnosti bol spojený a vytvoril sa tým celkom nový štýl.
Priemyselná revolúcia priniesla radikálne zmeny v interiéri projektovania viktoriánskych domov. Použité farby boli závislé na ich dostupnosti, rovnako ako aj množstvo remeselníkov v krajine, ktorí zdobili domy s obmedzenou ponukou farieb. Náter bol zmiešaný s tým, čo bolo možné dostať v mieste, kde sa dom upravoval, bol napríklad modro-zelenej farby z hliniek v kombinácii s bielkom a inými zložkami.
Spočiatku boli používané svetlé farby, okrem jedálne, ale tento vzor sa pomaly menil na tmavé farby, čo sa stalo módnym. Pri počiatočnej a strednej fáze viktoriánskej éry, tapety mali kvetinové vzory s červeným, modrým a zeleným pozadím s potlačenými vzormi bledších krémových odtieňov na povrchu. V 19. storočí boli tapety s krajinkami a výraznými listami aj kvetmi. Tapety boli používané aj na stropy a poťahy na stoličky boli zladené s farbou stien. Bolo umením zladiť farby, aby pôsobili príťažlivo a esteticky. Interiér v jedálni prešiel takisto cez tri fázy vývoja, tradičný  štýl výzdoby, klasický a obnova renesančného, viac ženského štýlu. Steny boli obložené mahagónom, orechom a tkaniny sa používali ako závesy a aj na pokrytie postelí v spálňach. Táto éra dizajnu je veľmi príťažlivou aj pre dnešok, keďže dodáva interiéru kus romantiky a zútulňuje intimitu.

 Viktoriánsky štýl spálne pre slečny a mládencov

Viktoriánska éra od 1830-1901, má veľmi širokú škálu štýlových spálni. Takáto spálňa mala nádych staroveku spolu s ženským citom. Najdôležitejšia vec v spálni je posteľ, ktorá bola vyrobená z liatiny, mosadze alebo zmes týchto dvoch kovov a bola v plnej veľkosti lôžka alebo dvojposteľ. Viktoriánske spálne možno rozdeliť na spálne pre dievčiny spálne a spálne chlapca. Bolo bežným javom, že vo všetkých týchto miestnostiach bola použitá výzdoba, aby boli atraktívne.
Spálňa dievčaťa obvykle pozostávala z nábytku vhodného len pre neformálne použitie. Tento nábytok bol ručne maľovaný s kvetinovou aj anjelíkovskou výzdobou. Lôžko dievčaťa tejto doby bolo v tvare akýchsi unášaných saní.  V chlapčenskej spálni boli stoly pre učebnice a rôzne papiere s inými potrebnými pomôckami pre vzdelávanie.
Viktoriánsky štýl spálne, tak to bola veľmi veľká miestnosť. Posteľ bola ústredným bodom miestnosti a bola vyrobená z liatiny alebo z mosadze a občas oba kovy boli použité. Postele boli pokryté baldachýnom a závesmi, veľa vankúšov, stuhy a iné materiály. Posteľ a nábytok odrážali masívne renesančné zachovanie spálne, bol vyrobený z orechového či dubového dreva. Posteľ bola všeobecne vo výššie nad zemou, aby sa zabránilo preleteniu iskier z ohňa v krbe. Spálne mali mramorovou doskou na stoloch a stolíkoch alebo skrinkách.
V izbe sa nachádzala aj truhlica so zásuvkami z duba, mahagónu, orecha. Nočné stolíky mali tradičné svietidlá, krištáľové alebo z mosadze, keramiky a svietniky. Koberce na podlahe boli ďalším hlavným rysom viktoriánskej spálne. Rôzne druhy koberčekov, ako sú napríklad orientálne koberce alebo aj rohože zo slamy, ale aj koberce vyrobené vo fabrikách strojmi, ktoré mali kvetinový dizajn. Steny boli ozdobené starými obrazmi, ktoré zobrazovali deti, rastliny zvieratá, atď. Okná boli úhľadne doplnené závesmi a záclonami so sviežo pôsobiacimi farbami. Okná boli resp. mohli byť zakryté čipkami, lemovkami, apod., textíliami používanými na záclony. Závesy - to bol zväčša zamat a jemný kvetinový brokát.

Stoly boli dôležitým faktorom vo viktoriánskom nábytku. Nábytok vo viktoriánskej dobe bol inšpirovaný z gotiky, Tudor klasicistických vzorov, a tak podobne taburetky, ktoré boli súčasťou nábytku, v zásade všetko vyrobené z mahagónu, palisandra a duba. Vo viktoriánskej dobe, ako dnes, stôl slúžil na mnohé účely. Bol hlavnou dominantou v kuchyni a  v spoločenskej miestnosti, dnes to nazývame obývačka. Stoličky boli veľkosťou maximálne pohodlné s operadlami i bez operadiel na ruky, záležalo od toho, do ktorej miestnosti domu boli stolice urobené.

Viktoriánske lampy

V prvých rokoch viktoriánskej éry takmer každý dom využíval sviečky alebo olejové lampy na osvetlenie domu čo predstavovalo zdroje oleja a petroleja. Interiéry domov v ranej viktoriánskej dobe boli osvetľované sviecami na svietnikoch a lampami buď postavenými na určenom mieste alebo visiace zo stropu, či upevnené na bočných stenách. Aj z horiaceho krbu svetlo osvetľovalo miestnosť. Čarovne pôsobiace svietidlá viktoriánskej doby mali kvetinkové obrazce ozdobené visiacimi strapcami. Postupom času prišli nové vynálezy, nastúpilo svoju cestu plynové a neskôr elektrické osvetlenie, čo sa stalo pomerne rýchlo v obľube.
Viktoriánsky štýl svietidiel sa skladal zo štyroch druhov osvetlenia domácností tých čias a to sviečky, olejové lampy, plyn a elektrina. K tomu možno ešte povedať podrobnejšie, že sviečky boli základom osvetlenia a skladali sa z troch typov sviečok vyrobených z loja, tuku a včelieho vosku. Do konca osemnásteho storočia boli moderné parafínové sviečky, keďže boli lacnejšie a nemali zápach. Sviečky sa používali pri vykonávaní všetkých činností v dome počnúc varením a končiac hracími kartami, aj keď už bola bežne k dispozícií zavedená elektrika. Zapálené sviečky vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru domova a pôsobia vábivým, utišujúcim dojmom na človeka aj dnes.
Olejové lampy boli vo viktoriánskej dobe svojho času najlacnejším zdrojom svetla. Koncom osemnásteho storočia boli oveľa jasnejšie a elegantnejšie olejové lampy. Čo gazdinkám najviac vadilo bol fakt, že museli nalievať repkový olej do knôtu, hoci bol pomerne lepkavý. Jedným z najdôležitejších vylepšení počas tejto doby bolo zavedenie parafínu.
V prvých rokoch devätnásteho storočia boli domy a ulice osvetľované plynovými lampami. Plynové lampy na držiakoch v stene nahradili svietniky. Zdroje plynové osvetlenia boli vyrobené z hladkej mosadze, medi alebo železných trubiek, ktoré mali kohút na prepínanie plynu zapnúť a vypnúť.
Keď sa písal rok tisícosemstosedemdesiatdeväť, tak bola vyrobená prvá funkčná žiarovka. Elektrickú žiarovku (v dnešnom ponímaní) vynašli nezávisle na sebe Joseph Swan z Newcastle vo Veľkej Británii v r. 1878 a Thomas Alva Edison v USA v r. 1879. Tieto žiarovky boli v rôznych tvaroch a prevedeniach. V roku 1901, keď kráľovná Viktória zomrela, elektrina bola stále ešte zriedkavo. Používaná bola hlavne vo veľkých mestách, no zároveň sa svietilo so sviečkami a olejovými lampami. Avšak, v malých mestách a na dedinách, na vidieku, ľudia pokračovali v používaní sviečok a olejových lámp. Vidiek bolo miesto zaužívaného klasického osvetlenia až po prvú svetovú vojnu, kedy sa elektrina ukázala ako populárny zdroj osvetlenia.
Viktoriánske lampy zachytávajú štýl a módu, ktorý sa páčil ľuďom tej doby. Charakteristiku viktoriánskych lámp možno opísať napríklad, že svietidlá obsahovali jednu alebo dve sklenené gule so vzormi kvetín a scénických obrazov na tienidlách, z ktorých visia strapce tak ako aj z lustrov. V tomto období nastala hotová plejáda využívania rôznych vzorov a odtieňov farieb látok, tkanín na dotvorenie interiérov, hlavne sa to týka nočných lámp pri posteliach a v rohoch či na iných zvolených miestach miestností domu. Tienidlá z tkanín sa dávali aj na lustre, lampy so sklami.
Lampy, ktoré boli vyrobené počas prvých rokov viktoriánskej éry boli ručne fúkané. Formy boli použité na vytvorenie dekoratívnych svietidiel. Inak, lampy boli používané v rôznych miestnostiach domu tak, aby vyhovovali svojmu účelu, mali úchytky na zavesenie na strop aj stenu, stolové lampy boli bežne používané v jedálni. Na túto éru azda nemožno konkrétne povedať, čo je jej základom, keďže je do značnej miery ovplyvnená zo štýlov Tudor, romantickej alžbetínskej a gotickej tradície dizajnu.

 Viktoriánske kúpeľne

Sprcha z roku 1880

Kúpeľne vo svojom dome bol celkom neznámy pojem pre ľudí viktoriánskej doby, keďže bol zavedený systém verejných kúpeľov, kde ľudia bežne pravidelne chodievali a mohli ísť. Faktom bolo, že vybavenie kúpeľne bolo veľmi drahé v tých časoch a mohol si ho dovoliť len človek z vyššej spoločnosti.
Vo väčšine vo viktoriánskych domoch sa  kúpeľňa skladala z vaní pripojených ku kúreniu na plyn a k vode. Použitie ohrievača vody bolo vylepšením pojmu kúpeľne. Malo to však aj iný rozmer a to obavy z možného výbuchu plynového ohrievača a práve to bol dôvod, prečo sa ľudia v tom čase vyhýbali takémuto ohrevu vody. V domoch, v ktorých neboli žiadne ohrievače vody, si domáci zohrievali vodu klasickým spôsobom a to v kuchyni, odkiaľ potom vodu nosili v hrncoch do vane v kúpeľni. Kúpeľne v mnohých viktoriánskych domoch mali porcelánové dlaždice. Sir John Harington je uvedený, že vynašiel 'The Ajax', splachovací záchod pre Alžbetu I. (Anglicko). Jeho dizajn nebol uznávaný v Anglicku, ale vo Francúzsku bol adaptovaný pod menom Angrez. Dizajn mal splachovací ventil vypúšťajúci vodu z nádrže a splachovací dizajn na vyprázdnenie misy a to sa udialo v roku 1596. Prvý moderný splachovací záchod WC, water-closet, WC, hovorovo klozet, vecko, vécko; angl. water-closet v roku 1886 bol vyrobený firmou Beaufort Works v Londýne (časť Chelsea).

Toalety v niektorých domoch boli oddelené od kúpeľne kvôli nedostatku utesnenia sifónu, šíril sa tak neznesiteľný zápach. Tieto splachovacie záchody boli tiež zdobené. Kúpeľne boli osvietené pomocou svietnikov. Vaňa na nožičkách je klasický príklad viktoriánskej vane. Bola populárna, pretože nezaberala veľa miesta, a čo bolo dôležitejšie, viktoriánske kúpeľne boli malé (tak ako aj dnes na činžiakoch!), a tak sa vaňa do nich ľahko zmestila. Clawfoot - vaňa na nožičkách bola v neskorších rokoch maľovaná zlatom.
Kúpeľne, drezy, ktoré boli na podstavci boli buď zväčša okrúhle. Drezy boli zapojené priamo do steny, a tak nebolo treba stojan. Vane a umývadla boli často pokryté drevom, aby to vyzeralo ako kus nábytku. V niektorých viktoriánskych domoch, boli umyvárne a toalety ručne maľované v kvetinovým vzorom a množstvom postáv. Ostatné príslušenstvo viktoriánskej kúpeľne boli holiace stojany, stolíky, malý priestor na posedenie v prípade, že kúpeľňa bola dosť veľká, obrovské zrkadlá, lakované mosadzné doplnky, drevené panely a plynové osvetlenie.

 

Novodobé viktoriánske kúpeľne s obkladom a dlažbou

Viktoránske vane na nožičkách

Porecelánová dlažba a mozaiková výzdoba...

Dlažba vo viktoriánskej dobe

Pokiaľ ste si všimli, tak dlažba v novopostavených domoch má v dnešnej dobe trend ísť dopredu a získava si čím ďalej viac ľudí. Existencia a používanie dlaždíc na podlahe možno vysledovať až do štvrtého pred naším letopočtom. Počas devätnásteho storočia, popularita dlaždíc sa zvýšila a bola  na svojom vrchole, kde ju dostal muž menom Herbert Minton. On je známy ako otec moderného dlaždicového priemyslu. Pôvodné viktoriánske dlaždice boli klasickej čiernej a bielej farby. Dlaždice sa stali motivačným prvkom na zdokonaľovanie obkladacích kachličiek v kúpeľniach či v kuchyniach a dnes aj na chodbách. Svoje miesto vo viktoriánskej dobe mala geometrická a aj mozaiková dlažba v rôznych vzoroch a farbách. V uvedenej dobe však boli "in" aj podlahové  tzv. dlaždice Harlekín, ktoré boli tvorené v kombinácii farieb, ako je modrá a biela alebo klasickej čierna a biela. Okrem uvedeného sa robili dlaždice aj ručne a boli to aj v tejto dobe nie lacné záležitosti, bol to prosto exluzívny tovar a boli v čiernej a bielej farbe. Dlaždice Mintona Hollinsa dizajnu boli používané hlavne v kuchyni a boli k dispozícii v modrej a bielej farbe.
Viktoriánskej kúpeľne boli vkusne zariadené rovnako ako iné miestnosti v dome. Keramické dlaždice boli použité, aby dodávali kúpeľniam elitný viktoriánsky vzhľad. Počas tohto obdobia sa v kúpeľniach používali tiež porcelánové dlaždice majúce tvar  štvorec, obdĺžnik, osemuholník, diamant a iné vzory. Počas prvých rokov viktoriánskej éry, krby nemali dlažbu. To sa začalo robiť na začiatku devätnásteho storočia, že dlaždice boli umiestnené okolo krbu.
Kvetinový vzor bol populárny počas roku 1900 a dizajn Mintona Hollinsa bol použitý aj pre steny krbu. Krbové obklady mali rôzne vzory, ako vtáky, kvety, alebo dokonca znak kresby z nejakej populárnej a všeobecne známej  slávnej knihy a podobne.

Zaujímavá kniha...

http://victorian-era.org 

 

Moje
webové stránky 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čaa Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka:
http://seniorka.szm.com
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíovia:
http://mikinka.czweb.org
  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
Webové stráky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz
 Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť| Obnoviť | Dopredu

Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 13..5.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz