Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov.
  Späť| Obnoviť | Dopredu

Vykorisťovanie chudobných detí

O životnom štýle dieťaťa počas viktoriánskej doby bolo rozhodnuté na základe toho, u koho sa narodilo. Ak sa dieťa narodilo u bohatých rodičov, tak mali luxusné veci, vynikajúce jedlo a najlepšie vzdelanie, čo mali zaručené. Chlapci narodení v bohatej rodine boli často posielaní do škôl, aby sa vzdelávali alebo boli vyučovaní doma významnými lektormi, zatiaľ čo dievčatá boli školené v činnostiach v domácnosti, ako je šitie, pletenie atď., aby z nich boli perfektné gazdinky. Veci boli veľmi odlišné v prípade detí narodených v chudobných rodinách. Ak sa dieťa narodilo v chudobnom dome, pre dieťa nastal ťažký život.
V ich situácii, už malé deti od troch alebo piatich rokov sú zamestnané v priemyselných celkoch a boli významným zdrojom pracovných síl pre odevné odvetvie, robili však aj jednoduchšiu tvrdú prácu. Deti pracovali dlhé únavné hodiny v továrňach a pracovali aj v rizikových úsekoch, teda rizikovú prácu vykonávali. Deti, predovšetkým chlapci vo veku okolo jedenástich alebo dvanástich rokov boli využívané na čistenie komínov. Základným dôvodom, prečo deti boli poháňané pracovať a tým bol ohrozovaný ich zdravý vývin a aj život, že vo viktoriánskej dobe žili vo veľkých mnohopočetných rodinách. Počet ľudí v rodine, ktorá pracovala, bol menší v porovnaní s tými, ktorí boli závislí na zarábajúcich členoch. Tento stav bol neúnosný a zarábajúci rodičia nevládali uživiť svoje deti tak, aby mali všetky základné veci k životu.  Kvôli úbohým životným podmienkam sú tieto rodiny nútené, aby sa chopili každej príležitosti, len aby zarobili prostriedky na obživu. Tak, deti boli doslova nútené do práce, aby pomáhali rodičom zarobiť peniaze a podporili rozpočet rodiny. Mnoho rodičov v danom stave oprávnene žiadali svoje deti, aby pracovali a tým pomohli v ich zúfalej potrebe peňazí na holé prežitie.

Tento postoj spoločnosti, ktorý využíval chudobné deti na prácu, ich doslova oberal o ich nevinné detstvo. Neutešená situácia pracujúcich detí bola taká, že museli tvrdo pracovať a to dlhú dobu, tak ako ich rodičia. Dokonca v prospech detskej práce bol aj parlament. Podmienky, za ktorých chudobné deti pracovali a žili boli úbohé. Vzhľadom k tomu, že deti pracovali dlhé hodiny, nebol žiadny čas pre tieto deti na chodenie do školy a získanie vzdelania. To celkom znížilo kvalitu ich života, boli negramotné. Tendencia obyčajných chudobných ľudí bola taká, že vzali hocijakú prácu, len aby aspoň niečo zarobili a prežili.

No v roku 1870 bol schválený školský zákon, kedy bola povinná školská dochádzka pre deti vo veku päť až desať rokov. Zistili, že vo fabrikách potrebujú mať aj vzdelané pracovné sily. V roku 1881 sa zákon uplatňuje v celej krajine. Mnoho detí však po školských úlohách musí aj tak pomáhať rodičom vylepšovať rozpočet ich rodiny prácou. Deti pracujú ako sluhovia alebo pomocníci v cukrárňach. Dievčatá aj chlapci už vo veku jedenásť rokov pracovali ako zamestnanci fabrík a mali priznávané pracovné miesta, ako robotníci. Niektoré deti boli robotníkmi pri prevádzke malých strojov.
Našli sa však aj obchodníci, ktorí považovali ťažkú detskú prácu za vrcholne nezmyselnú a pre ne nebezpečnú. V roku 1802 a 1819, boli továrne, ktoré obmedzili pracovný čas pracujúcich detí na dvanásť hodín. Tento akt síce neriešil danú situáciu vykorisťovania malých detí, no aspoň zčasti pomohol k zlepšeniu situácie.

V roku 1833 Komisia odporučila, aby deti vo veku jedenásť až osemnásť rokov fungovali v práci LEN dvanásť hodín a tie mladšie po dobu ôsmich hodín. Problémom bolo, že sa toto nariadenie vzťahuje len na deti, ktoré pracujú v textilnom priemysle. Tak, chudoba hrala hlavnú úlohu vo vykorisťovaní detí a s prepáčením, viktoriánske "zazobané panské rite" oberali tieto chudobné deti o ich nevinnosť a  radosť z detstva a zo života vôbec.
Je smutné, že aj v 21.storočí musia ešte deti v niektorých krajinách pracovať a sú zneužívané aj využívané, hlavne kapitalistickými nenažratými bandami zbohatlíkov a vďaka systémom, ktoré s nimi spolupracujú a nevážia si ľudský život vonkoncom.
 

Nižšia a nízka trieda viktoriánskej doby

Nižšia a veľmi nízka trieda viktoriánskej éry mala veľmi tvrdý život. Priemyselná revolúcia si vzala to, čo by mnohí považovali za strednú triedu a nechala ju bez práce. Táto rýchlo prešla do nižších tried, bolo veľmi málo miest, ktoré oni boli schopní nájsť v tomto čase. Jedným z hlavných problémov bol imigračný trend krajiny. Obyvateľstvo krajiny rastie tak rýchlo, že počet pracovných miest jednoducho nemohol pokryť požiadavky. Preto nižšia trieda prichádza o prácu a musí si hľadať niečo iné. Museli súťažiť s prisťahovalcami, ktorí prišli do Anglie za prácou. To viedlo k poklesu mzdy a väčšina chudobných rodín nízkej triedy sa snažila dať jedlo na stôl robiac aj najpodradnejšie práce.

Najhoršie pre chudobné rodiny je, že potrebovali svoje deti zapájať aj do ťažkej prace. Detská práca bol hrozný problém, a to už bol "pán" otec, ktorý dokázal priniesť domov dosť peňazí na jedlo. Počas tejto doby, ak otec ochorel alebo zomrel, rodinu najčastejšie vykopli do ulíc, kde museli žiť na nejakom mieste, ako je napríklad núdzové sociálne bývanie. Tento typ bývania bol v starších častiach mesta, kde ulice boli nebezpečné a choroby boli na dennom poriadku. Často mnoho rodín  bolo daných do jednej miestnosti, jednoducho aby mali kde aspoň hlavu skloniť a vyspať sa. Často boli deti oddelené od rodičov a nútené pracovať v náročných a pre ne veľmi ťažkých pracovných podmienkach.

Stredná trieda na druhej strane mala veľmi úspešný čas vo viktoriánskej dobe. Ak chceme byť úprimní, podľa dnešnej normy, nebola by to stredná trieda, boli by to jednoducho ľudia vyššej triedy. Avšak, mnoho ľudí považuje za bohatú strednú triedu, keď nemá nič do činenia s kráľovskou hodnosťou. Bolo veľa bohatých podnikateľov, ktorí boli poprepájaní s licenčnými stranami a využívali tak príležitosť na ešte väčšie zbohatnutie.
Preto bola bohatá stredná trieda a ešte veľmi bohatá trieda. Problém viktoriánskej doby bol, že existovalo len veľmi málo rodín, ktoré mali relatívne pekné bývanie, dostatok jedla a slušnú úspešnú kariéru. Buď mal peniaze alebo nie, čo v skutočnosti zrejme viedlo strednú triedu k zániku po určitom čase po viktoriánskej dobe.

 

 

Moje
webové stránky
 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín :
http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka:
http://seniorka.szm.com
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíovia:
http://mikinka.czweb.org

  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://babka-radi.euweb.cz
 Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz

 Sedmičkári
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť| Obnoviť | Dopredu


Počítadlo pre Vaše stránky

by Cezmín Slovakia 1.6.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz